چگونه بوی بد فرش را از بین ببریم؟


فرش ممکن است در اثر اتفاقات مختلف، بوی بد و نامطبوعی بگیرد که از جمله آنها میتوان به ریختن مایعات و غذا روی فرش، ادرار بچه یا حیوان خانگی، استفراغ و رطوبت محیط اشاره کرد. اگر شما هم دچار چنین مشکلی شدید دو حالت برای شما وجود دارد 1- شستن کامل فرش 2- شستن قسمتی از فرش با استفاده از روش های خانگی برای رفع بوی نامطبوع فرش. برای یافتن بهترین راه حل رفع بوی بد فرش با ما همراه باشید…

بهترین روش های از بین بردن بوی فرش

اگر شرایط شستشو فرش را دارید میتوانید آنرا در خانه بشویید یا اینکه آنرا به یک قالیشویی معتبر بسپارید. ناگفته نماند که گاهی بعد از شستشو، مقداری نم در فرش مانده و بوی نامطبوع نم به خود میگیرد در چنین شرایطی فرش را زیر نور آفتاب پهن کنید تا کامل خشک شود. اگر مکانی برای پهن فرش ندارید درهای منزل خود را باز کرده و با روشن کردن کولر منتظر خشک شدن فرش باشید.
اما اگر به دنبال روش خانگی برای رفع بوی بد فرش می باشید و شرایط شستشو کامل فرش را ندارید پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را تا آخر بخوانید.

رفع بوی نامطبوع فرش با روش خانگی

اگر فرشی در خانه بوی بد داشته باشد هرچه سریع تر باید بوی آن رفع شود زیرا علاوه بر کلافه کردن اهل خانه، جلوه بدی در حضور مهمان ها دارد. حادثه های مختلفی باعث ایجاد بو در فرش می شود که در بالا به آنها اشاره کردیم. برای از بین بردن بوی فرش راهکار های زیر کاربردی است…

رفع بوی بد فرش با استفاده از جوش شیرین

برای اینکار مقداری جوش شیرین را در محل بو گرفته فرش میریزیم و آنرا با فرچه یا جارو بمالید تا خوب به خورد فرش رود. جوش شیرین حدودا 24 ساعت باید روی فرش بماند. پس از گذشت این مدت با جارو دستی یا هر وسیله مشابه جوش شیرین را از روی فرش بردارید سپس با جارو برقی فرش را کاملا تمیز کنید. و در آخر یه قاشق سرکه را در یک لیوان آب مخلوط کرده و آنرا با اسپری آبپاشی کنید و به مدت 20 دقیقه منتظر بمانید سپس محل را با شامپو و اسکاچ شسته که اثری از جوش شیرین و سرکه روی فرش نماند. در آخر اثری از بوی فرش حس نخواهید کرد.

اسطوخودوس

اسطوخودوس خاصیت درمانی، آرامش بخش و خوشبو کننده دارد. در قدم اول گل های اسطوخودوس را پس از خرد کردن داخل ظرفی ریخته و آنرا خوب بکوبید تا له شود سپس به گل های له شده جوش شیرین اضافه کرده و آنها را خوب مخلوط کنید و در نهایت ترکیب ساخته شده را روی محل بو دار ریخته و حداقل یک ساعت منتظر اثر گذاری آن باشید اگر بیشتر بماند اثر گذاری بهتری خواهد داشت. پس از آنکه احساس کردین بوی فرش از بین رفته محل مورد نظر را با جارو برقی خوب تمیز کنید. (در نظر داشته باشید که مقدار جوش شیرین و اسطوخودوس بستگی به گستردگی محل بود گرفته دارد که خودتان باید حدس بزنید. جوش شیرین مقداری از اسطوخودوس بیشتر باشد).

کاربرد روغن ضروری

روغن ضروری از دسته روغن های فرار محسوب می شود یعنی اگر از آن استفاده کنید اثری از لکه هاش روی فرش نخواهد ماند. این روغن از بخش های مختلف گیاه مانند گل، برگ و پوست تولید میشوند. روغن ضروری انواع مختلفی دارد که با توجه به علایق خود میتوانید از آنها استفاده کنید. اسطوخودوس و یاسمن و رز برای خوشبویی – سدر و نعنا هندی و چوب صندل برای بوی تند –  و پرتقال و لیمو برای بوی مرکبات استفاده میشوند.

بعد از انتخاب نوع روغن و تهیه آن، حدودا 20 قطره از آنرا را با نصف پیمانه جوش شیرین مخلوط کرده و آنرا بخوبی هم بزنید. سپس محلول را روی بخش هایی از فرش که بوی بد دارند ریخته و حدودا نصف روز منتظر بمانید و در نهایت فرش را با جارو برقی بخوبی تمیز کنید.

روغن اسانس

برای استفاده از روغن اسانس باید حدودا 15 قطره از آنرا با یک پیمانه جوش شیرین ترکیب کنید و بخوبی هم بزنید. سپس ترکیب ساخته شده را روی قسمت بد بوی فرش ریخته و چند ساعتی منتظر اثر گذاری آن باشید در آخر محل را تمیز کرده و جارو بکشید.

بوراکس  (بوره)

بوره یا بوراکس از مواد معدنی و جز نمک های قلیایی می باشد که در ساخت شوینده ها،شیشه ها و مواد آرایشی استفاده می شود. یکی از کاربرد های مهم این ماده از بین بردن بوی نامطبوع است. بوراکس را روی فرش پاشیده و پس از نیم ساعت آنرا با جارو برقی پاک کنید. برای تاثیر بیشتر میتوانید مقداری روغن ضروری به آن اضافه نمایید.

رفع بوی بد ادرار بچه از روی فرش

وجود بچه در هر خانه ای مشکلاتی را در پی دارد که از جمله آنها میتوان به بوی نامطبوع فرش پس از ادرار بچه روی آن اشاره کرد. برای حل این مشکل مقداری آرد ذرت یا جوش شیرین بر روی محل بریزید تا لایه بزرگی از این مواد روی فرش ایجاد شود. بعد از یک روز محل را جارو کنید. اگر این بو خیلی شدید است جوش شیرین و آرد ذرت را ترکیب کرده و آنرا خمیر کنید و در قسمت بد بو قرار دهید و با جارو یا فرچه آنرا به فرش بمالید. سپس بعد از انتظار یک روزه با جارو برقی محل را تمیز کنید.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *