چگونه با رنگ گذاری و رنگ برداری رنگ رفتگی فرش را ترمیم کنیم؟


رنگ برداری و رنگ گذاری فرش یکی از حرفه هایی که با عملیات تکمیلی فرش مرتبط است، که در حال حاضریک حرفه ای تخصصی و مجزا شده است. این عمل را باید به متخصصان این زمینه که در قالیشویی های مجاز هستند بسپارید. در این مقاله میخواهیم عواملی که موجب آسیب در رنگ فرش و چگونگی رنگ برداری و رنگ گذاری در فرش را شرح دهیم.

رنگ برداری به چه عملی گفته میشود؟

فرش دستباف در طول استفاده گاه آسیب هایی همچون ریختن مواد چسبنده از قبیل چسب، قیر، رنگ های جوهری و روغنی ،رنگ های شیمیایی، نوشابه ،قهوه ، چایی و … می بیند که از بین بردن آنها را از روی فرش، لکه برداری می گویند. البته چگونگی پاک کردن و لکه گیری هر کدام از لکه های بالا متفاوت است و هر کدام با ترکیبات مشخص و مواد مخصوص انجام خواهد گرفت و تخصص خاص خود را میخواهد.

قالیشویی پایتخت

رنگ گذاری به چه عملی گفته میشود؟

در مواقعی که بعضی از قسمت های فرش بنا به هردلیلی کمرنگ تر شده و یا رنگ قسمتی از فرش رفته باشد میشود یا مرمت کرد که هزینه بالایی دارد و یا  در شرایطی ضروری به عمل رنگ گذاری روی آورد. که البته بحث رنگ گذاری کاری کاملا غیر اصولی و شاید غیر منطقی باشد اما در حال حاضر مرسوم شده و گاهی اوقات به داد سلامت و یا رخ یک فرش در هنگام فروش می رسد.

برای تثبیت رنگ فرش بعد از شستشوی فرش، فرش هایتان را به قالیشویی پایتخت، عضو رسمی اتحادیه قالیشویی بسپارید تا بدون هیچ گونه آسیبی به رنگ فرش هایتان، بهترین شستشو را به شما ارائه دهد.

چه اعمالی به رنگ فرش آسیب میزند؟

1- اگر فرش دارای نوعی از خامه های رنگی باشد که به خوبی رنگرزی نشده است و یا نوعی رنگ بکار رفته در رنگ آمیزی خامه ها از ثبات کافی برخوردار نباشد

2-  در صورت شستشوی فرش در منزل به روش های غیر استاندارد، به خصوص زمانی که توسط برس بر روی سطح پرزها کشیده میشود

3- خیس شدن ناشی از آبگرفتی منزل و یا بالا آمدن آب فاضلاب

4- استفاده از آب گرم در شستشوی فرش

5- ریختن آب بروی فرش

این چنین موارد باعث میشود رنگها در هم ادغام شده و به اصطلاح فرش رنگ دهد. به همین علت غالبا در قالیشویی ها فرشهایی که احتمال رنگ دهی در آنها وجود داشته باشد را با روش خاصی شستشو میدهند و در صورت لزوم از مواد تثبیت کننده رنگ استفاده می کنند؛ که این مواد باعث میشوند تا رنگ الیاف به طور نسبی برای مدتی ثابت بمانند. ولی باز با این همه در برخی موارد علیرغم رعایت کلیه موارد، ممکن است فرش رنگ دهد و در این صورت راهی جز رنگبرداری فرش نیست.

در مواقعی که عمل شستشوی فرش در منزل و به صورت غیر تخصصی انجام پذیرد و برای خشک کردن فرش از روش آویزان کردن استفاده شود، آب اضافی در فرش که در الیاف و پرزها باقی مانده، به سمت پایین فرش آمده و در طول مسیر خود رنگهای ناپایداری که وجود داشته و از ثبات خوبی برخوردار نبودند را به طرف پائین میکشد و درهم تداخل میدهد، پس در این صورت قسمت پائین فرش از بالای آن بیشتر آسیب می بیند و رنگبرداری آن هم کار بسیار دشواری است.

نکاتی کامل و جامع برای انتخاب بهترین قالیشویی را در مقاله بهترین قالیشویی: راهکارهایی جامع و کامل برای انتخاب قالیشویی حرفه ای بخوانید.

قالیشویی پایتخت تثبیت رنگ فرش بعد از شستشوی فرش را ضمانت خواهد کرد. قالیشویی پایتخت دارای جواز از اتحادیه قالیشویی میباشد.

قالیشویی پایتخت

اگر بنا به هر دلیلی الیاف پشم فرش در هنگام شستشوی فرش رنگ داده و باعث بوجود آمدن لکه در فرش شود، این امکان وجود داردکه  توسط مواد خاصی اقدام به رنگبرداری نمود ( البته توسط افراد زبده و متخصص به این کار)

رنگبرداری حرفه ایست که نیاز به تخصص بسیار زیادی دارد و مطالبی که درباره رنگبرداری خواهیم گفت  صرفا جهت آشنایی شما با این حرفه هست و توصیه میکنیم به هیچ وجه بدون کسب تجربه و مشورت این عملیات رو انجام ندید.

رنگبرداری کاری مشکل بوده و نیاز به مهارت و تخصص کافی در این زمینه دارد که برطبق آن میتوان به کم رنگ شدن لکه و  گاهی از بین بردن رنگهای اضافی در قسمتهای دیگر فرش، نتیجه خوبی گرفت که باز هم میگوییم بهتر است این کار را به افراد متخصص و کارگاههای قالیشویی مجاز سپرد.

در صورتی که فرشتان دچار مشکل رنگ رفتگی شد برای رنگ گذاری و رنگ برداری آن به قالیشویی های مجاز و دارای متخصص این حرفه فرش هایتان را بسپارید.

قالیشویی پایتخت با بهترین کیفیت در شستشوی فرش این تضمین را به مشتریان عزیز میدهد که رنگ فرش بعد از شستششوی فرش ثابت خواهد ماند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *