نکات مهم در شستن فرش ابریشمی که باید حتما توجه کنید!


یکی از خدمات تخصصی قالیشویی پایتخت، شسشوی فرش ابریشمی میباشد.فرش های ابریشمی به دلیل اختلاف قیمت نسبتا بالایی که با فرش های معمول و رایج ماشینی دارند، شستشوی آن ها نیازمند حساسیت و مهارت خاصی است. اگر میخواهید در وقت خود صرفه جویی کنید و با دردسرها و مشکلات آن دست و پنجه گرم نکنید، توصیه ما این است که شستشوی فرش ابریشمی خود را به یک قالیشویی مجاز واگذار کنید.

پشم، کرک و ابریشم از جمله الیاف مورد استفاده در تولید و بافت یک فرش ابریشمی و دستباف است. در هر فرش از میزان خاصی از این الیاف به کار گرفته میشود که این موضوع باعث تغییر در شرایط شستشوی یک فرش میشود. در این بین ابریشم، گران ترین، خاص ترین، ظریف ترین و آسیب پذیر ترین نوع است. فرش ابریشم فرشی با ظرافت فراوان، کیفیت بالا، زیبایی مثال‌زدنی، لطافت و البته آسیب‌پذیر است.

زیبایی و ظرافت فرش های ابریشمی، کار را برای شستشوی آن ها نیز سخت میکند به این دلیل که نسبت به فرش های دیگر آسیب پذیرترند.

این فرش ها را نمیتوان با هر موادی شوینده ای شست. همچنین در شستشوی این فرش ها اصلا توصیه نمیشود که از آب داغ و فشار پارو استفاده شود. تعیین دمای آب، نوع ماده شستشو و از همه مهمتر روش شستشوی فرش ابریشمی از جمله مواردی است که در شستشوی این فرش ها باید رعایت شود.

فرش ابریشمی را در چه بازه زمانی بشوییم؟

به‌طور کلی باید از شستشوی فراوان فرش ابریشم پرهیز کرد. در واقع اگر فرش‌های پشمی و ماشینی را هر ساله شستشو میدهید؛ باید سعی کنید شستشوی فرش ابریشمی را هر دو یا سه سال انجام دهید. در این بین اما رعایت چند نکته ساده کمک می‌کند تا فرش شما به شستشوی کمتری نیاز داشته باشد.

در وحله اول فراموش نکنید که فرش‌های ابریشم را در محل های کم رفت و آمد تر پهن کنید. همچنین سعی کنید که مکانی که برای استفاده از فرش ابریشمی در نظر دارید به گونه ای باشد که در معرض آلودگی های محیطی مانند رطوبت، گرد و خاک، گرد و خاک و تابش نور مستقیم خورشید نیز قرار نداشته باشد. رعایت این موارد کمک می‌کند تا مدت طولانی‌تری، بدون نیاز به شستشو، فرش شما تمیز و سالم باقی بماند.

در وحله دوم میتوانید با استفاده از روش های غبارگیری و لکه بری، کاری کنید که این فرش ها کمتر و به مدت طولانی ترین نیاز به شستشو داشته باشند. در ادامه به این موارد میپردازیم.

لکه های فرش های ابریشمی را چگونه برطرف کنیم؟

به مانند سایر فرش ها، در فرش های ابریشمی نیز سرعت عمل در پاک کردن لکه بسیار مهم است. اگر لکه را پس از ایجاد فورا پاک نکنید مجبورید این کار را به یک قالیشویی متخصص بسپارید.

اگر که مواد غذایی روی فرش ابریشم شما ریخته است، فورا و در اسرع وقت، نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید. این کار را با یک قاشق غذاخوری و به آرامی انجام دهید؛ و سپس با آب و یک شوینده طبیعی مثل جوش شیرین سعی کنید محل آلودگی را پاک کنید. نکاتی که حتما باید به آن ها توجه کنید این است که هنگام لکه بری مراقب باشید که محل ایجاد لکه را گسترش ندهید و یا آلودگی را به عمق فرش منتقل نکنید. همچنین پس از تمیز شدن بسته به میزان رطوبت حاصل شده در از بین برن لکه، بگذارید تا در مجاورت هوا خشک شود. برای خشک شدن فرش عجله نکنید و بگذارید فرش به صورت طبیعی خشک شود و از وسایل گرمازا مثل سشوار برای خشک کردن فرش ابریشم، استفاده نکنید به این دلیل که ممکن است به آن آسیب وارد کند.

اگر لکه مورد نظر، از مواد رنگی مانند جوهر تشکیل شده است، بهتر است برای پاک کردن لکه، آن را به قالیشویی متخصص در این زمینه بسپارید و خودتان این کار را انجام ندهید.

مقاله ” نکاتی درباره تمیز و سالم نگه داشتن فرش ” به تمیز نگه داشتن فرش شما کمک خواهد کرد.

چگونه فرش های ابریشمی غبارگیری کنیم؟

جاروبرقی های امروزی به توجه به مکش و قدرت بالایی که دارند، بهترین گزینه برای از بین بردن گرد وغبار از فرش میباشد. این کار را با قدرت بالای جاروبرقی و در جهت خواب و خلاف خواب فرش انجام. مطمئن باشید که از سری پرزدار جاروبرقی استفاده نمیکنید چون امکان آسیب رسانی به فرش را در فشار های بالا افزایش خواهد داد. اگر مجبور به این کار هستید، حتما با فشار کمتر این کار را انجام دهید که به بافت فرش شما آسیب وارد نکند.

به هیچ وجه برای از بین بردن گرد و غبار داخل فرش ابریشم، به آن ضربه نزنید! برای این منظور میتوانید به آرامی فرش را در محیط باز تکان دهید.

قالیشویی پایتخت

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *