قیمت رفوگری فرش: رفوگری فرش دستبافت + رفوگری فرش ماشینی


تمام وسایل موجود در هر خانه‌ای با گذر زمان و استفاده مداوم و یا بدلیل سوانح غیر قابل پیش بینی در معرض آسیب دیدگی هستند. توان مالی و اقتصادی مردم این اجازه را به همه آنها نمی‌دهد که با هر خرابی وسایل جدید بخرند.فرش ها جز وسایل ضروری و گران هر خانه می‌باشند که احتمال دارد به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی تار و پود، کهنگی ریشه فرش، سوختگی فرش، مایت فرش، آتش سوزی، بید زدگی، ریختن مواد شیمیایی و…  آسیبدیده و نیاز به ترمیم داشته باشند.رفوگری فرش راهکاری مناسب برای ترمیم فرش است. در این مقاله قصد داریم عواملی که در قیمت رفوگری فرش در تهران تاثیرگذار هستند را ذکر کنیم.

رفوگری فرش چیست؟

به هنر مرمت و بازسازی فرش‌های آسیب دیده که توسط متخصصین مجرب عرصه فرش بافی انجام می‌شود، رفوگری می‌گویند. رفوگری جزیی از موارد ترمیم فرش محسوب می‌شود و معمولا توسط افراد ماهر با تجربه بلند مدت در قالیبافی، شناخت الیاف، رنگرزی و… انجام می‌شود.

تاریخچه ی رفوگری فرش

تاریخ مشخص و دقیقی از پیداش هنر رفوگری فرش وجود ندارد. در کتاب های تاریخی نامی از کسی که اولین بار شروع به رفوگری فرش کرده باقی نمانده است. اما هر کسی بوده خدمت بزرگی به صنعت فرش بافی کرده است.

اهمیت رفوگری فرش

زمانی به اهمیت هنر رفوگری پی می ‌بریم که قسمتی از یک  فرش گرانبها و ارزشمند در حال نابودی و فرسایش باشد. با رفوگری می‌توان کاملا از پیشرفت آسیب دیدگی جلوگیری کرد. بهتر است هر ماه تمام قسمت‌های فرش را بررسی کنید تا درصورت مشاهده هرگونه مشکلی اقدام به رفوگری فرش نمایید. با اینکار جلوی ضررهای بزرگتر و هزینه‌های بیشتر را خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید: قیمت قالیشویی در تهران

عوامل موثر بر قیمت رفوگری فرش

1- اندازه ی محل آسیب دیدهی نیازمند به رفو: هر چه مساحت محل آسیب دیده‌ی فرش بیشتر باشد زمان بیشتر و همچنین مواد اولیه بیشتری برای ترمیم و رفوگری نیاز دارد. بنابراین طبیعی است که هزینه آن هم بیشتر می‌شود.

2_زمان صرف شده برای رفوگری: رفوگری فرش ماشینی از فرش دست بافت ارزانتر است. زیرا رفوگری فرش ماشینی با استفاده از ماشین و با سرعت بیشتری انجام می‌شود. اما رفوگری فرش دست بافت با استفاده از دست انجام شده و زمان بیشتری احتیاج دارد. ناگفته نماند که رفوگری فرش دستبافت نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم رفوگری فرش دستبافت خود را به یک قالیشویی معتبر در تهران بسپارید.

3_نوع و جنس الیاف فرش: جنس الیافی که فرش را با آن بافته اند از عوامل تاثیر گذار در قیمت است. الیاف طبیعی گران‌تر از الیاف مصنوعی است. برای فرشی که با الیاف طبیعی پشم و پنبه و ابریشم بافته شده، باید از همان جنس برای ترمیم استفاده کرد. یکی از دلایل دیگری که هزینه رفوگری فرش دست بافت از فرش ماشینی بیشتر جنس الیاف استفاده شده در فرش می‌باشد.

4_نوع آسیبی که به فرش وارد شده:  نوع آسیب و سطحی بودن و عمیق بودن آن، بر هزینه رفوگری فرش موثر است. به عنوان مثال هزینه رفوی ریشه فرش با هزینه رفوی پرزها متفاوت است.

انواع پوسیدگی های نیازمند به رفوگری

1- پوسیدگی هایی که با گذشت زمان و افزایش عمر فرش بوجود می آیند که شامل پارگی، از بین رفتن چله‌ها، پریدن رنگ فرش، فرسودگی پرزها و … هستند.

2_پوسیدگی هایی که بخاطر حوادثی مانند سوختن فرش توسط زغال، سیگار، قابلمه، آتش سوزی خانه، رطوبت، مواد شیمیایی، بید زدگی، بریده شدن قسمتی از فرش توسط اشیاع تیز و… . به وجود می آیند. این نوع پوسیدگی ها ممکن است برای فرش های نو هم پیش آید.

شستشوی فرش دستبافت و ماشینی

در آخر: قیمت رفوگری فرش با توجه به موارد گفته شده تعیین می‌شود. به بیان دیگر قیمت ثابتی نمی‌توان برای رفوگری فرش دستبافت و فرش ماشینی مشخص کرد. هزینه رفوگری بستگی به نوع فرش، ابعاد پارگی، جنس الیاف فرش، مقدار آسیب دیدگی و… دارد.

همانطور که گفته شد رفوگری فرش کار تخصصی بوده و نیازمند مهارت و تجربه کافی در این زمینه می‌باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم فرش خود را جهت رفوگری به یک قالیشویی معتبر بسپارید.

قالیشویی پایتخت با بیش از نیم قرن تجربه و کسب مجوز اتحادیه قالیشویی و با بکار گیری افراد متخصص در زمینه رفوگری و لکه بری فرش، تمامی خدمات شستشو، لکه گیری، رفوگری فرش و … را نسبت به نوع فرش و جنس الیاف، به نحوه احسن انجام می دهد. به طوری که فرش شما مانند روز اول نو خواهد شد.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *