عواقب شستشو نادرست فرش | روش های پیشگیری از آسیب دیدن فرش هنگام قالیشویی


احتمالا در مورد آسیب های ناشی از شستشو فرش در منزل و یا قالیشویی مواردی شنیده اید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرش به خوبی نگهداری نشده است. همین امر باعث خسارت دیدن فرش در هنگام شستشو می شود. اما چگونه می توان از آسیب دیدن فرش هنگام شستشو جلوگیری کرد؟ چه مواردی باعث آسیب فرش هنگام قالیشویی می شوند؟ راه های پیشگیری از خسارت فرش در قالیشویی چیست؟ با رعایت نکات این مقاله می توانید فرسودگی و آسیب های ناشی از شستشو فرش را به حداقل برسانید.

قبل از شستشو نقص های فرش را پیدا کنید!

قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با فرآیند شستشو فرش به مقاله نحوه شستشوی فرش در قالیشویی مراجعه کرده تا در مورد یافتن عیوب فرش، بهتر عمل کنید. با توجه به اینکه فرش وسیله مصرفی می باشد بعضی از نقص های آن مربوط به استفاده طولانی مدت بوده و به مرور زمان ایجاد می شوند. که این امر طبیعی است. ولی بعضی از نقص های فرش به طرز استفاده و نگهداری اعضای خانواده بر میگردد.

با رعایت نکات گفته شده در زیر می توانید از این آسیب ها پیشگیری کنید. و اگر فرش هایتان دچار این آسیب ها شده است آنها را قبل از شستشو فرش شناسایی کرده و با گزارش این موارد به قالیشویی، خسارت های ناشی از شستشو فرش را به حداقل برسانید.

شستشو فرش دستبافت و ماشینی

مراقبت از ریشه فرش

فرشها معمولا دارای ریشه سفید بوده و با وجود استفاده مدوام و ریختن انواع مایعات و غذا روی آن، دائما در حال کثیف شدن هستند. همین امر باعث پوسیده شدن ریشه در طولانی مدت خواهد شد. که در نهایت باعث آسیب دیدن فرش نیز می شود. در واقع آسیب پذیر ترین ناحیه فرش ( چه دستبافت چه ماشینی)، ریشه آن می باشد. مراقبت و نگهداری ریشه علاوه پیشگیری پوسیده شده آن و صرفه جویی در هزینه، جذابیت و ظاهر فرش را نیز حفظ میکند. برای مراقب از ریشه فرش می توانید از این روش ها استفاده کنید: 1- گره زدن ریشه فرش 2- استفاده از کاور ریشه 3- لفافه دوزی و…

اگر تخصصی در این زمینه ها ندارید می توانید تعمیر و رفوگری فرش خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.

رفع رطوبت فرش هنگام خیس شدن

بهترین شرایط برای ایجاد انواع بیماری ها و آلودگی های پنهان در فرش، رطوبت و هوای مساعد فرش می باشد. وجود رطوبت باعث ایجاد بوی بد در فرش، آسیب دیدن رنگ فرشهای دستبافت و گبه می شود. همچنین محل مناسبی را برای انواع قارچ ها و باکتری در فرش فراهم می کند. برای خشک کردن فرش در منزل می توانید از قرار دادن حوله روی فرش، سشوار، قرار دادن فرش در جریان هوا و یا دستگاه وکیوم خشکشویی استفاده کنید.

آسیب های ناشی از شستشوی فرش در منزل

برخی معتقدند که شستشوی فرش در منزل باعث صرفه جویی مالی شده و همچنین روند شستشو در منزل بهتر از قالیشویی انجام می شود. اما چرا فرش های خود را برای شستشو به قالیشویی بدهیم؟. در ادامه دلایل قانع کننده ای برای این سوال ذکر می کنیم:

باقی ماندن آلودگی در فرش
باید به این نکته توجه نمود که شستشوی نادرست فرش عواقبی را در پی دارد. از جمله این موارد میتوان به باقی ماندن انواع آلودگی و گرد و غبار در فرش، و آسیب های فیزیکی مانند پوسیدگی و پارگی فرش اشاره کرد. با ماندن آلودگی ها در فرش، احتمال افزایش بیماری در منزل بیشتر خواهد شد.

تفاوت شستشوی فرش ماشینی و دستبافت

با وجود تولید انواع فرش دستبافت و ماشینی با الیاف متنوع، روند شستن هر فرشی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال مواد شوینده و روش شستشو یک فرش نفیس مانند فرش دستبافت ابریشمی با یک فرش ماشینی معمولی بسیار متفاوت می باشد. که بی توجهی به این موارد خسارت های جبران ناپذیری را به فرش های نفیس شما وارد خواهد کرد. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید فرش خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید. یا اینکه از آنها درخواست مشورت کنید.

نبود فضای کافی برای شستشو و خشک کردن فرش

امروزه اکثر منازل فاقد حیاط و فضای کافی برای شستشو و خشک کردن فرش می باشند. از طرفی با وجود درگیری های کاری و روزمره وقت انجام اینکار هم برای اکثر خانواده ها وجود ندارد. با توجه به موارد گفته شده شستن فرش در منزل بسیار وقت گیرتر و پر هزینه تر از سپردن فرش به قالیشویی می باشد.

کارخانه قالیشویی پایتخت با بیش از نیم قرن تجربه و با بکار گیری افراد متخصص در زمینه شستشو و ترمیم فرش، تمامی خدمات شستشو، خشکشویی، رفوگری فرش و … را نسبت به نوع فرش به نحوه احسن انجام می دهد. به طوری آلودگی های فرش و آسیب های احتمالی آن به کمترین حد ممکن برسد.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *