شستن فرش در منزل


شستن فرش یکی از تمیزکاری های سخت خانه است که بیشتر در روزهای آخر سال باعث فکر مشغولی اکثر بانوان خانه دار میشود.

بهترین و مطمئن ترین کار برای رفع این مشغله فکری سپردن فرش ها به قالیشویی های معتبر است و بعد با خیالی آسوده میتوانید به باقی کارهای خود برسید.

قالیشویی پایتخت یکی از راهکارهای مناسب و مطمئن برای انجام این کار است.

اما برخی به دلایل مختلفی می خواهند این کار را خود انجام دهند. پس باید به نکاتی دقت کنند تا به درستی از پسش بربیایند که در آخر فرشی تمیز و بدون هیچ آسیبی داشته باشند. برای دانستن این نکات با قالیشویی پایتخت همراه باشید:

برای تمیز کردن و شستشوی فرش در منزل می توانید به روش های قدیمی ها در محیطی که بهتر است زمینی سخت، سیمانی و یا موزائیکی و یا زمین شیب دار داشته باشد، آن را بشویید.

ولی اگر آپارتمان نشین هستید و جای مناسبی برای شستشوی فرش ندارید میتوانید با استفاده از شامپو فرش، فرشتان را تمیز کنید. که ما در مورد هر دو روش نکاتی را برای شما عزیزان آورده ایم.

شستن فرش به روش قدیمی ها:

+ ابتدا باید فرش غبارگیری شود به این صورت که  اول فرش را کوبیده شود و یا با چوب بر پشت قالی یا فرش کوبید تا گرد و خاك آن خارج شود. سپس با جارویی   آن را رُفت. این كار نباید به بافت آن لطمه بزند. كوبیدن فرش بر زمین از جمله كارهای نادرستی است كه جهت تمیز كردن آن به كار می رود.

+ همانطور که گفتیم زمین محل شستشو باید سخت باشد، زمینی از جنس سیمان یا موزائیک ویا زمین شیب دار باید باشد. این نکته را در نظر بگیرید که شستشوی فرش روی آسفالت آسیب های جبران نشدنی به فرش شما میزند.

+ جریان آب باید به صورت دوش و البته با دمای معمولی باشد. دمای آب در شستشوی فرش خیلی مهم است به این صورت که نباید از آب گرم استفاده شود، چه در شستشوی فرش دستباف چه در شستشوی فرش ماشینی.

در فرش ماشینی به علت داشتن مواد پلاستیكی در گره ها و تار و پود، بعد از شستشو لطافت خود را از دست می دهد.

+ مواد شیمیایی در شستشوی فرش نکته خیلی مهمی است، نباید از مواد قلیایی استفاده شود. باید از شوینده های خنثی استفاده شود مانند پودر دستی لباس شویی  كه باید قبل از استفاده در آب حل شود، شامپوی فرش، مایع ظرفشویی یا پودر صابونی که حل شده برای فرش هایی كه چربی روی آنها ریخته شده است.

+ بعد از شستشوی فرش، اجازه دهید فرش یک ساعت روی زمین پهن بماند، با این کار کمی از رطوبت خود را از دست می دهد.

+ نوبت به پهن کردن فرش می رسد:

– باید از پشت، در جای سایه و در معرض هوا پهن شود. (فرش نباید در مرعض مستقیم نور خورشید پهن شود.)

– به هیچ عنوان بعد از پهن کردن فرش روی آن آب نگیرید که این کار باعث زرد شدن ریشه های فرش می شود.

– وقتی فرش کاملا خشک شد آن را با جاروی چوبی یا برس سر به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید تا تمام طرح های فرش سر جای خود قرار بگیرد و فرش شما زیباتر و تمیز دیده شود.

برای تمیز کردن فرش با شامپو فرش این گونه عمل کنید:

+ ابتدا باید شامپو فرشی مناسب انتخاب کنید که بستگی به فرشتان دارد. شامپو فرش هایی با درصد اسیدی پایین و فاقد جوهر نمک انتخاب مناسبی است.

+ با جاروبرقی با بالاترین سطح مکش فرش را با دقت جارو بکشید تا گرد و غبار از لای تار و پود فرش خارج شود. دقت کنید که اگر گرد و غبار لای فرش بماند در آخر فرشتان چرک تاب به نظر می آید.

+ یکی از نکات مهم در این روش استفاده از برس با بافت نرم، برای کشیدن شامپوی فرش روی فرشتان است. برس های زبر به فرش شما آسیب می رساند.

+ شامپوی فرش را با آب ولرم مخلوط کنید. (طبق دستور نوشته شده روی محصولتان) آب ولرم حلال مناسبی است چراکه آب داغ به بافت فرشتان آسیب میزند و آب سرد نیز قدرت پاک کنندگی بالایی ندارد.

شستشوی فرش با شامپو فرش خیلی پیشنهاد نمیشود چرا که مرحله آب گیری ندارد و مثل شستشوی فرش با آب فرش را تمیز نمیکند اما در صورتی که فرشتان آلودگی سطحی داشت و خواستید سریع تر آن را پاک کنید انتخاب مناسبی است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *