شستشو فرش در کارخانه قالیشویی: نحوه شستشوی فرش ها در قالیشویی چگونه است؟


با توجه به مشغله کاری و آپارتمان نشینی شستن فرش ها در منزل کاری دشوار است. معمولا کسانی که قصد دارند فرش خود را برای شستشو به قالیشویی بدهند با چنین سوالاتی روبرو می شوند: نحوه شستشو فرش ها در قالیشویی چگونه می باشد؟ آیا میتوان با اطمینان خاطر فرش خود را به قالیشویی بسپاریم؟ کارخانه های قالیشویی پس از شستشو آسیبی به فرش نمیزنند؟ نحوه شستشو و خشک کردن فرش و ترمیم فرش در قالیشویی چگونه است؟ چرا فرش ها را برای شستشو به قالیشویی بدهیم؟ قبل از هرچیز بهتر است به تعریف قالیشویی بپردازیم…

قالیشویی چیست؟

قالیشویی به روند شستن و نظافت فرش یا قالی گفته می شود. در این فرآیند با استفاده از آب و مواد شوینده فرش را لکه زدایی و غبار روبی میکنند. که معمولا به صورت دستی یا با استفاده از ماشین آلات صنعتی انجام می شود. فرش ها با توجه به جنس الیاف و نوعشان به گونه های مختلفی شسته می شوند. در ادامه با روند شستشو فرش ها در قالیشویی بیشتر آشنا خواهیم شد…

برای انتخاب قالیشویی معتبر میتوانید به راهکار های جامع انتخاب قالیشویی مراجعه کنید.

نحوه شستشو فرش ها در قالیشویی

همانطور که گفته شد شستشو فرش ها نسبت نوع فرش و جنس تار و پود انجام میگیرد. یک قالیشویی معتبر و خوب قبل از اینکه به کار شستشو بپردازد نوع فرش را بررسی کرده و روش شستشو متناسب با آن فرش را بر میگزیند. به طور کلی نحوه شستشو فرش ها طبق مراحل زیر می باشد.

خاک گیری و غبار روبی فرش

قبل از خیس شدن فرش باید غبار روبی انجام گیرد تا تمام گرد و غبار و ذرات ریز مانند دانه های برنج از فرش خارج شود. در گذشته با ضربه زدن توسط چوب و میله بر پشت فرش غبار روبی انجام می شد اما امروزه با استفاده از تجهیزات صنعتی ضربه زن، گرد و غبار فرش گرفته می شود. در روش مدرن، فرش را داخل دستگاه قرار داده و کرک های پر توسط برس های درونی دستگاه شانه شده سپس به وسیله محورهای استوانه ای شکل از جنس پلاستیک بر پشت فرش ضربه وارد شده تا ذرات و گرد و غبار از آن خارج شود. بعد از اینکه کار این دستگاه به اتمام رسید نوبت به دستگاه مکنده غبار می رسد. این دستگاه با قدرت مکشی که دارد تمام ذرات و گرد غبار موجود در فرش را بیرون میکشد.

شستشو فرش

شستشو سنتی: در این روش فرش را به مدت مشخصی خیسانده و سپس شروع به شستشو می کنند. به این گونه که تعدادی از نیرو های قالیشویی با استفاده از مواد شوینده، فرچه، طی و یا با ابزار ماشینی روی فرش حرکت کرده تا بخوبی تمیز شود.

شستشو مدرن: با پیشرفت صنعت و تولید ماشین آلات صنعتی قالیشویی با دست جای خود را به قالیشویی مدرن داده است. در روش مدرن فرش ها وارد دستگاه های تمام اتوماتیک می شوند در قدم بعد این دستگاه از طریق لرزش و برس، فرش را غبار روبی می کند سپس از طریق آبپاش و برس های موجود در دستگاه فرش شستشو میشود. یک قالیشویی معتبر متناسب با نوع فرش، از هر دو روش سنتی و مدرن استفاده میکند.

آب گیری فرش

بعد از اینکه فرش به طور کامل توسط ماشین شسته شد نوبت به آبگیری فرش می رسد. که به دو روش سنتی و مدرن انجام می شود. در روش سنتی چندین فرش را داخل آبگیر های دیگی قرار می دهند. اما امکان آسیب دیدن فرش توسط تا کردن و چرخش آبگیر وجود دارد و به احتمال زیاد آسیب هایی را به فرش وارد میکند. این روش مناسب شستشو اجناس نرم تر و انعطاف پذیر تر مانند پرده و پتو می باشند.

در روش مدرن با استفاده از دستگاه های آبگیر لوله ای، فرش را آبگیری میکنند. به این صورت که پس از شستشو فرش را لوله کرده و وارد دستگاه آبگیر میکنند. سپس این دستگاه همانند خشک کن های ماشین لباس شویی با دور بالا چرخیده و آب فرش را میگیرد. در این روش هیچگونه آسیبی به فرش وارد نمی شود.

خشک کردن

بعد از مرحله آبگیری همچنان مقداری رطوبت در فرش باقی می ماند که باید به طور کامل خشک شود.. برای خشک کردن فرش دو روش وجود دارد 1- پهن کردن فرش روی میله یا دار 2- خشک کردن فرش توسط دستگاه خشک کن

در روش اول فرش ها را معممولا یک روز مدوام روی دار هایی قرار میدهند تا به طور کامل رطوبت آنها از بین برود. اگر فرش ها زیر نور آفتاب باشند سریعتر خشک می شوند. در روش دوم رطوبت فرش ها را با استفاده از دستگاه خشک کن از بین می برند این دستگاه ها با دمای زیاد و تهویه هوا به خشک شدن فرش ها سرعت می بخشند و معمولا در مناطقی که رطوبت بالایی دارند استفاده می شوند.

رفو گری و ترمیم فرش

پس از خاک گیری ممکن است فرش های پوسیده و قدیمی دچار پارگی شوند. این فرش ها بیشتر در اثر ضربه زدن در مرحله غبار روبی دچار پارگی می شوند بنابراین پس از تمام مراحل لازم است فرش توسط کارشناسان و متخصصین قالیشویی بررسی شده و در صورت لزوم به رفوگری، تعمیر شیرازه و ریشه بافی بپردازند.

تعمیر و ترمیم شیرازه و ریشه فرش ماشینی و دستبافت

New Foundation and Repiling to 1920’s Kerman

کارخانه قالیشویی پایتخت با بیش از نیم قرن تجربه و با بکار گیری تجهیزات مدرن و افراد متخصص تمامی این مراحل را به نحو احسن انجام میدهد و با روش های سنتی و مدرن تمام آلودگی ها و عوامل بیماری زای فرش را به طور کامل از بین می برد و همچنین آسیب دیدگی فرش را به صفر می رساند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *