شستشوی فرش دستباف


با گرم شدن هوا و قطع شدن بارش برف و باران خانواده ها به فکر شستن فرش هایشان می افتند. شستن فرش چه شستشوی فرش ماشینی چه شستشوی فرش دستباف که می خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم، نکاتی دارند که باید به آن ها توجه شود که از ارزش فرش ها کاسته نشود.

برای شستشوی فرش دستباف این نکته خیلی مهم است که بدانید آیا فرش شما رنگ پس می‌دهد یا خیر؟ برای این کار تکه‌ای از دستمال سفید را خیس کرده و بر روی قسمت کوچکی بکشید؛ اگر دستمال سفید رنگی از فرش به خود گرفت بهتر است عملیات شستشو را به قالیشویی های معتبر مانند قالیشویی پایتخت بسپارید؛ در غیر این صورت پس باید خیلی مراقب باشید و با رعایت چند نکته فرش دستباف را در خانه بشویید. در زیر این نکات را آورده ایم:

1- اولین و مهمترین قدم که در شستشوی فرش دستباف باید بردارید، این است که حتماً قبل از شستشو فرش خود را غبارروبی کنید. به این صورت که با وسیله‌ای مثل تکه چوبی به ‌آرامی بر روی فرش کوبیده و فرش را بتکانید تا غبار داخل پرزها خارج شود.

2- در شستشوی فرش دستباف، آن را بر روی یک سطح سخت و شیب‌دار قرار دهید تا آب اضافی به ‌سادگی بتواند خارج شود و در زیر آن نماند.

3- درجه حرارت آب برای این نوع فرش‌ها باید ولرم باشد، برای شستشو هیچوقت از آب سرد و آب داغ استفاده نکنید؛ (رنگ فرش با استفاده از آب داغ، پخش خواهد شد.)

4- مواد شوینده ی مناسب برای این کار پودر شستشوی دستی، شامپو فرش، پودر صابون است.

5- بعد از شستشوی فرش با دستمالی تمیز آن را پرز گیری کنید (ولی در این کار زیاده روی نکنید)

6-  برای جلوگیری از پس دادن رنگ به قسمت‌های دیگر، فرش را مدتی به همان حالتی که بر روی زمین قرار دارد رها کنید.

7- فرش را بهتر است دور از نور مستقیم آفتاب خشک کنید و آن را از پشت در فضای آزاد پهن کنید. در روزهای آفتابی شدید پرده یا کرکره روی فرشتان بیندازید تا از اثرات تابش مستقیم نور خورشید بر فرش کاسته شود. یادتان باشد پس‌ازآنکه فرش را پهن کردید هرگز بر روی آن آب نگیرید؛ چراکه این کار به زرد شدن ریشه‌های فرش شما می‌انجامد.

8- اگر پرزها پس از خشک شدن فرش جابه‌جا شدند، به وسیله یک برس، به نرمی  روی آن بکشید تا تمامی پرزها بر جای خود قرار بگیرند.

9- برای خشک‌کردن فرش‌های دستباف خود به‌هیچ‌عنوان از دستگاه‌های گرم‌کننده و حرارتی استفاده نکنید.

* این نکته نیز مدنظرتان داشته باشید که اگر لکه ای روی فرشتان افتاد برای لکه برداری سریعا به سراغ آن بروید. خیلی از مواد ریختنی بدون برجای گذاشتن لکه از بین میروند اگر که سریعا پاک شوند. در ابتدا تا جایی که امکان دارد مایع ریخته شده را با حوله ی کاغذی یا تکه ای پارچه بردارید. سپس مایع  ظرفشویی را با آب رقیق کرده و قسمت مرطوب را تا انجا که لک کاملا از بین برود، پاک کنید.
اگر باز هم قسمتی از لکه بر روی فرش باقی ماند، این فرآیند را تکرار کنید.

 بعد از لکه برداری قسمت مرطوب را خشک کنید. بهتر است در این هنگام چیزی زیر فرش قرار دهید تا هوا زیر فرش جریان پیدا کند.

برای شستشوی فرشتان آن را به قالیشویی پایتخت بسپارید تا با بهترین کیفیت فرش هایتان را تمیز و بدون آسیب تحویلتان دهد.

برای ثتب سفارش خود در قالیشویی پایتخت به صفحه سفارش آنلاین مراجعه کنید.

 

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *