روانشناسی رنگ فرش | بهترین رنگ فرش از نظر روانشناسی چیست؟


یکی از مهم ترین مواردی که در روح و روان انسان تاثیر بسیاری می گذارد رنگ ها می باشد. وجود رنگ های مناسب در محیط منزل، به شما روحیه تازه ای می دهد. انتخاب رنگ مناسب برای فرش، بیشترین تاثیر را در بهبود فضای روحی منزل دارد. فرش ها قلب دکوراسیون هر خانه ای می باشند و روانشناسی در انتخاب رنگ فرش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله قصد داریم در مورد روانشناسی رنگ فرش و همچنین انتخاب بهترین رنگ فرش از نظر روانشناسی، نکاتی را ذکر کنیم. با ما همراه باشید…

انتخاب رنگ فرش از نظر روانشناسی

همانطور که گفته شد مرکز توجه هر منزلی، فرش است. به همین علت روانشناس ها معتقدند که بکارگیری علم روانشناسی در رنگ فرش، تاثیر بسزایی در انگیزه و روحیه افراد دارد و آرامش و شادی را به خانه هدیه می دهد. برای شناخت و انتخاب بهتر رنگ ها در ابتدا به سراغ تقسیم بندی رنگ ها می رویم سپس ویژگی تک تک آنها را بیان خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین رنگ فرش

تقسیم بندی رنگ ها

رنگ ها در کل به سه نوع رنگ سرد، رنگ گرم و رنگ خنثی تقسیم بندی می شوند. به عنوان نمونه رنگ سبز، آبی و بنفش جز دسته رنگ های سرد و رنگ زرد، نارنجی و قرمز جز دسته رنگ های گرم و رنگ سفید، سیاه و خاکستری جز رنگهای خنثی می باشند. علاوه برا موارد گفته شده، رنگ های بسیار دیگری در فرش وجود دارند که آنها را می توان ترکیبی از رنگ ها گفته شده و هم خانواده آنها دانست.

انتخاب رنگ فرش در هر کشور و منطقه ای با توجه به نوع آب و هوا، فرهنگ، سلیقه و روحیات آن منطقه متفاوت خواهد بود. امروزه با وجود تنوع بسیار گسترده در طرح و رنگ فرش ها، می توانید با توجه به علاقه و فرهنگ و روحیه خود، رنگ مناسبی برای فرش منزل تهیه کنید.

شستشو فرش بدون آسیب دیدن به رنگ آن

روانشناسی رنگ های سرد در فرش

رنگهای سرد احساس آرامش و طراوت به انسان می دهند و همچنین باعث کاهش دمای بدن و ضربان قلب نیز می شوند. رنگ سرد فرش، محیط اتاق را بزرگتر از حالت عادی نشان می دهد. از رنگهای سرد می توانید در اتاق خواب استفاده کنید. از جمله رنگ های سرد پر استفاده در فرش می توان به رنگ سبز اشاره کرد. رنگ سبز حس تازگی و طبیعت را در ذهن انسان ایجاد می کند که باعث آرامش افراد خواهد شد.

روانشناسی رنگ های گرم در فرش

در اتاق هایی که از رنگهای گرم استفاده شده باشد. حس گرمی و نرمی و انرژی در آنها مشاهده می شود. این رنگ ها محیط را گرم تر نشان داده و مکانی راحت و دنج برای افراد ایجاد می کند. روانشناسان بر این باورند که رنگ های گرم تاثیر مثبتی در گفتگو و افزایش اشتها دارند. به همین جهت انتخاب رنگ گرم برای محیط آشپزخانه و غذاخوری مناسب می باشد. رنگ قرمز از موثر ترین و قوی ترین رنگ های گرم در این زمینه می باشد.

روانشناسی رنگ های خنثی در فرش

رنگهای خنثی از جمله رنگ های پر استفاده در فرش بوده و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. این دسته تقریبا در همه شرایط و سلیقه ها قابل استفاده بوده و تا سالیان سال تازگی اولیه را برای شما خواهد داشت. یکی از ویژگی های رنگ های خنثی، به روز بودن آن در همه ی زمانها است. از آنجا که تعویض فرش هزینه زیادی دارد خرید رنگ های خنثی می تواند گزینه مناسبی باشد. رنگ سفید اتاق را بزرگتر از حالت عادی نشان می دهد و رنگ سیاه اتاق را کوچکتر جلوه می دهد.

انتخاب بهترین رنگ فرش با علم روانشناسی

به طور کلی برای انتخاب رنگ فرش باید مسائل مختلفی از قبیل سلیقه، روحیات، درآمد، محل زندگی، نوع زندگی و… را در نظر بگیرید. هرکس با توجه به موارد گفته شده و شرایط خود می تواند رنگ متناسب را انتخاب کند. به عنوان مثال برای خرید فرشی که رنگ های طبیعی، واضح و متنوعی داشته باشد، باید هزینه بیشتری را در نظر بگیرید. که این امر بستگی به بودجه سرپرست خانواده دارد. در ادامه ویژگی تعدادی از رنگ های پر استفاده در فرش را بررسی خواهیم کرد تا شما عزیزان انتخاب دقیق تری داشته باشید:

بیشتر بخوانید: تشخیص رنگ های طبیعی و مصنوعی در فرش

روانشناسی فرش آبی

از آبی به عنوان رنگ معنوی و روحیه بخش یاد می شود. این رنگ باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، بهبود اعصاب می شود.

روانشناسی فرش قرمز

رنگ قرمز باعث ایجاد خاصیت درخشندگی بالا در فرش می شود و توجه اکثریت را به خود جلب می کند.

روانشناسی فرش زرد

ذات رنگ فرش، نماد دانش و آگاهی می باشد. و از آن به عنوان رنگ روشنایی و نور یاد می شود.

روانشناسی فرش سبز

این رنگ ترکیبی از رنگهای آبی و زرد می باشد. رنگ سبز امیدواری، آرامش و تعادل بین روح و جسم را تقویت میکند. علاوه بر این موارد رنگ سبز در تنظیم فشار خون و اعصاب موثر است.

روانشناسی فرش نارنجی

رنگ نارنجی از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد بدست می آید. که خاصیت آن تعادل و میانه روی است. اگر در رنگ نارنجی، رنگ قرمز بیشتری وجود داشته باشد. دارای انرژی و گرمای بیشتری خواهد بود. که این امر باعث کاهش خستگی می شود.

روانشناسی فرش سرمه ای

این رنگ ترکیبی از رنگ های آبی و سبز می باشد. رنگ سرمه ای باعث ایجاد شادی شده و انرژی زیادی را در مواقع ناراحتی منتقل می کند.

روانشناسی فرش بنفش

محققان معتقدند که رنگ بنفش نماد بی اطلاعی از مسئله ای می باشد. بنابراین این رنگ را میتوان جز دسته رنگهای خنثی در نظر گرفت. این رنگ خاصیت آرامش و کاهش استرس دارد.

روانشناسی فرش کرم

رنگ کرم از ترکیب رنگ های سفید و زرد ایجاد شده است. و دارای خاصیت آرامش بخش و پاکی می باشد.

برخی از آسیب هایی که ممکن است به رنگ فرش دستبافت وارد شود

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *