رفوگری فرش


رفوگری فرش هنری است مکمل هنر فرشبافی, ارزش هنر رفوگری زمانی معلوم میشود که فرش گرانبهایی به دلیل پوسیدگی یا بید زدگی و آتش سوزی و رطوبت و حوادث دیگر آسیب دیده باشد. در این هنگام هنر دستان رفوگر به کمک آمده و آسیب دیدگی فرش را مرمت کرده و زیبایی را دوباره به فرش میبخشد.

بعضی از قالیشویی ها این خدمت را به مشتریان ارائه میدهند.

هر فرشباف باید کم وبیش با رفوگری آشنا باشد تا زمانی که ضرورت پیدا کرد بتواند نیازهای خود و دیگران را مرتفع نماید. البته مهارت در این رشته نیاز به تعلیم گرفتن و تمرین وکسب تجربه دارد که رفوگر تازه کار به تدریج مهارت پیدا می کند.

رفوگری چیست؟

رفوگری یکی از خدمات قالی بافی و یا قالیشویی است که در تعریف این خدمت میشود گفت باز آفرینی و ترمیم قسمت هایی از فرش که دچار بید زدگی، پوسیدگی و پارگی، آسیب دیدگی، سوختگی و… شده است.

دسته بندی آسیب های فرش که نیازمند رفوگری میباشد:

– آسیب هایی که به دلیل کهنگی و طول عمر زیاد فشر به آن وارد میشود مانند پاره‌شدن شیرازه، پارگی، رنگ‌پریدگی ، پوسیدگی،  از بین رفتن پرزها و یا فرسودگی چله‌ها و غیره.

– آسیب هایی مانند بیدزدگی، سوختگی، بریدگی، پوسیدگی ناشی از رطوبت و یا مواد شیمیایی و غیره.

این آسیب ها ممکن است سطحی یا عمقی باشد که همه آنها با رفوگری قالی قابل ترمیم می‌باشد.

چگونگی رفوگری:

در رفوگری قبل از هرچیزی باید فرش مورد نظر را کاملا پهن کرده و پشت و روی آن را به دقت بررسی و نوع و میزان آسیب دیدگی ها را تعیین و یادداشت کرد. باید آسیب ها کاملا مشخص شود به این صورت که پشت و روی فرش کاملا بررسی شود که ممکن است ضایعات سطحی یا عمقی باشند . که  برای هرکدام از این آسیب ها شیوه خاص از رفوگری را میطلبد.

در رفوگری باید عیوبی مثل کجی‌ها، پارگی‌ها برظرف شوند، وظیفهٔ مرمت‌گر بی‌عیب کردن فرش برای عرضه به خریداران است. عملیاتی ازقبیل رفوگری تنها از عهدهٔ رفوگر‌های متخصص برمی‌آید که باید در انتخاب این رفوگرها نهایت دقت را بفرمائید.

کارخانه قالیشویی پایتخت با بیش از 50 سال سابقه در زمینه قالیشویی و با کسب مجوز از اتحادیه قالیشویان و با مشاوره رایگان از کارشناس رسمی اتحادیه در زمینه تمام خدمات و با به کارگیری کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته انواع خدمات قالیشویی که رفوگری نیز از این قبیل خدمات است به مشتریان عزیز ارائه میدهد. همچنین انواع خدمات قالیشویی مانند مرمت فرش دستباف، رنگبرداری، لکه برداری، ریشه کشی و غیره را ارائه می دهد. قالیشویی پایتخت تضمین کیفیت فرش شما و قیمتی مناسب را به شما می دهد.

نکاتی کامل و جامع برای انتخاب بهترین قالیشویی را در مقاله بهترین قالیشویی: راهکارهایی جامع و کامل برای انتخاب قالیشویی حرفه ای بخوانید.

رفوگری فرش نیازمند دقت زیاد است و همچنین کسی که این مسئولیت را قبول میکند باید بقدری در کار خود ماهر و حرفه ای باشد که نقص و آسیب فرش شما را با مهارت از بین ببرد. قالیشویی پایتخت این اطمینان را به مشتریان عزیز میدهد که تمامی خدمات قالیشویی این کارخانه با مهارت و به طور حرفه ای ارائه داده میشود.

مقاله آیا میدانید شستشو با دستگاه های قالیشویی چگونه است؟  را نیز بخوانید.

برای ثبت سفارش رفوگری فرشتان به صفحه سفارش آنلاین قالیشویی پایتخت مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *