راهنمای جامع پاک کردن انواع لکه های فرش


یکی از اتفاقاتی که همواره برای فرش های منزل پیش میاید کثیف شدن و لکه دار شدن فرش است. لکه فرش جلوه بدی به ظاهر خانه می دهد و باید سریعا پاک شود. وجود لکه ها در فرش مکانی برای بیماری ها و آلودگی ها در فرش ایجاد کرده و ممکن است به سلامتی اعضای خانواده آسیب هایی وارد کند. در این مقاله قصد داریم راهنمای کاملی از انواع روش های لکه بری و همچنین راهکار هایی برای پاک کردن تمام لکه های فرش ارائه دهیم.

مراحل تمیز کردن لکه فرش

همانطور که گفته شد ماندن لکه بر روی فرش برای سلامتی خطرناک بوده و جلوه بدی به منزل می دهد. در قالیشویی های معتبر، لکه بری کاری تخصصی بوده و نیازمند تجربه و مهارت کافی در این زمینه می باشد. در این مقاله ما تمام نکات مهم در خصوص پاک کردن انواع لکه ها را بیان خواهیم کرد.

در اینجا اقدامات کلی برای تمیز کردن لکه های فرش را بیان می‌کنیم و در ادامه نحوه پاک کردن تک تک لکه ها را ذکر خواهیم کرد:

1- پاک کردن سریع لکه فرش

هنگام لکه شدن فرش، سریعا مواد ریخته شده روی فرش را بردارید. با اقدام سریع شانس بیشتری برای تمیز تر شدن فرش خواهید داشت. اگر مواد ریخته شده بیشتر از یک روز روی فرش بماند، تمیز کردن آن کار بسیار دشوار تری خواهد بود. برای برداشتن مواد جامد از چاقو استفاده کنید و برای مواد مایع با فشردن حوله یا دستمال روی فرش، آب آنرا بکشید. اگر قسمتی عظیمی از فرش مرطوب شده است می توانید به مقاله خشک کردن فرش در منزل مراجعه کنید.

2- استفاده از آب برای پاک کردن لکه فرش

برخی از لکه ها بسیار سطحی و ضعیف می باشند. در چنین مواقعی اگر سریعا وارد عمل شوید، لکه فرش به راحتی با یک دستمال مرطوب تمیز خواهد شد و دیگر نیازی به مواد شوینده خاصی نیست. ناگفته نماند که این روش برای برخی لکه ها مانند لکه جوهر نتیجه عکس می دهد. برای پاک کردن لکه جوهر بجای کشیدن دستمال روی فرش، آنرا به صورت ضربه ای روی لکه بزنید.

3- انتخاب پاک کننده مناسب برای انواع جنس فرش

امروزه شاهد تنوع بسیار گسترده در نوع فرش و جنس الیاف در بازار هستیم. این مسئله باعث شده که هنگام شستشو فرش و یا لکه بری، در انتخاب نوع مواد شوینده و روش شستشو دقت زیادی در کارخانه های قالیشویی به عمل آید. بعضی از فرش ها در اثر مواد شوینده های متفاوت، تغییر رنگ داده و حتی ممکن است بافت فرش نیز آسیب ببیند. برای جلوگیری از این اتفاق قبل از اینکه مواد شوینده را روی لکه بریزید، آنرا در گوشه ای از فرش امتحان کنید. اگر آسیبی به رنگ فرش نرساند با خیال راحت آنرا روی لکه بریزید.

نحوه پاک کردن انواع لکه فرش

تا اینجا با مراحل کلی پاک کردن لکه های فرش آشنا شدیم. در این قسمت تمام لکه های فرش را شناخته و روشهای پاک کردن آنها را فرا خواهیم گرفت:

پاک کردن لکه‌ شکلات و کاکائو از روی فرش

در مرحله اول با استفاده از یک چاقو یا لبه‌ی قاشق، شکلات را از روی فرش بردارید. اگر شکلات نرم شده و جامد نیست یک تکه یخ روی آن بمالید تا سفت شود و به راحتی آن را از سطح فرش جدا کنید. با قرار دادن حوله‌ی کاغذی لکه به جا مانده را تمیز کنید. در مرحله بعدی با شامپو فرش محل تماس شکلات و کاکائو با فرش را بشویید. سپس با آب گرم  سطح فرش را آبکشی کنید تا کاملا پاک شود. در نهایت رطوبت اضافی فرش را با حوله نخی بگیرید. برای اینکه فرش زودتر خشک شود می‌توانید از سشوار هم استفاده کنید.
بیشتر بخوانید: پاک کردن لکه شکلات و کاکائو از روی فرش

پاک کردن لکه چای، قهوه، شیر و آبمیوه ها از روی فرش

درصورتی که لکه تازه و ضعیف باشد، آب بهترین پاک کننده است. ابتدا لکه را با آب شسته و یک پارچه سفید از خارج به داخل چندین بار حرکت دهید به طوری که لکه کمرنگ شود. بعد از پاک شدن لکه، محل را با حوله خشک کنید. اگر لکه کهنه و عمیق می باشد از مخلوط سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. اجازه دهید سرکه و جوش شیرین حدودا 2 دقیقه روی لکه بماند. سپس با دستمال نمدار آب سرد آنرا پاک کنید.

پاک کردن لکه خون از روی فرش

روش اول: مقداری پودر بچه با آب مخلوط کرده و خمیر حاصل شده را روی لکه خون قرار دهید. بعد از خشک شدن خمیر را جدا کنید.

روش دوم: پارچه ای را آغشته به سرکه کنید و روی لکه خون چندین بار بکشید تا لکه پاک شود.

روش سوم: مقداری پنبه را با آب نمک خیس کرده و روی لکه خون قرار دهید. وقتی لکه خون نرم و خیس شد سریعا آب و خون را با یک قاشق از روی فرش جمع کنید.

در پایان هر سه روش گفته شده، فرش را آبکشی کرده و با حوله خشک کنید.

پاک کردن لکه ادرار و از بین بردن بوی آن از روی فرش

جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا به حالت خمیر دربیاید. خمیر را در محلی ادرار ریخته شده قرار داده و کمی سرکه سفید مقطر بر سطح فرش بریزید. دوبار عمل فوق را تکرار کرده و سپس با دستمال کاغذی رطوبت فرش را بگیرید. در نهایت فرش را آبکشی کرده و با حوله تمیز آنرا خشک کنید. نگران بوی سرکه نباشید به مرور زمان از بین میرود.

چگونه بوی بد فرش را از بین ببریم؟

پاک کردن لکه شمع از روی فرش

بهترین روش برای پاک کردن شمع گرم کردن است. دو لایه حوله کاغذی روی لکه قرار دهید. با حرارت اتو یا سشوار،  لکه شمع از فرش جدا شده و جذب حوله کاغذی میشود. از روش قرار دادن تکه های یخ هم میتوانید استفاده کنید. وقتی قطرات پارافین سفت شد با کاردک می‌توان آن را از فرش جدا کرد. در نهایت برای تمیزی کامل روی آن جارو برقی بکشید.

پاک کردن لکه‌ بستنی از روی فرش

با یک قاشق بستنی را کاملا از روی فرش بردارید. یک دستمال را با آب سرد خیس کرده و روی قسمت لکه بکشید. با دستمال دیگری فرش را خشک کنید. دوبار این عمل را تکرار کرده و سپس مخلوط آب سرد و مایع ظرفشویی را روی لکه بریزید. بعد از آبکشی فرش را با حوله خشک کنید. توجه داشته باشید که با آب گرم لکه بستنی را پاک نکنید زیرا آب گرم باعث دیرتر پاک شدن لکه می‌شود.

عواقب شستشو نادرست فرش

پاک کردن لکه قیر از روی فرش

در ابتدا با قرار دادن چند تکه یخ روی قیر، به راحتی تیکه های قیر را با قاشق یا کاردک از روی فرش جدا کنید. در قدم بعد مقداری الکل معدنی بدون بو را روی پارچه سفیدی بریزید. پارچه را روی لکه چرخانده تا جایی که لکه بیرنگ شود. سپس مقداری شوینده را با آب مخلوط کرده تا کف کند. قسمت لکه شده را با محلول ساخته شده بشویید. در نهایت فرش را آبکشی کرده و با حوله خشک نمایید.

پاک کردن لکه آدامس از روی فرش

روش اول: مقداری یخ روی آدامس قرار دهید تا چسبندگی آدامس از بین برود. وقتی آدامس سفت شد آنرا از فرش جدا کنید.

روش دوم: استفاده از روغن زیتون، بادام زمینی و اکالیپتوس است. روغن باعث کاهش ضخامت آدامس می‌شود و با یک تیزی به راحتی آنرا از فرش جدا کنید.

روش سوم: با پاشیدن اسپری مخصوص روی آدامس، بعد از چند دقیقه می توان آدامس را از فرش جدا کرد.

بعد از انجام هرکدام از سه روش بالا، فرش را با شامپو فرش شسته و خشک نمایید.

تمیز کردن لکه آدامس روی فرش

پاک کردن لکه‌ نوشابه از روی فرش

حوله کاغذی روی فرش قرار داده تا نوشابه را جذب خود کند. سپس آب سرد روی آن اسپری کرده و دوباره رطوبت فرش را با حوله بگیرید. اگر لکه پاک نشد مقداری مایع ظرفشویی و آب را مخلوط کرده و روی لکه بریزید. درنهایت بعد از پاک شدن لکه فرش را آبکشی و خشک نمایید.

نحوه شستشو فرش در قالیشویی ها

پاک کردن لکه‌ لاک از روی فرش

در قدم اول با کاردک لاک را از روی فرش بردارید. سپس با استفاده از پدهای لاک پاک کن بدون استون، اسپری مایع شیشه شوی، اسپری مو، آب اکسیژنه و یک دستمال لکه لاک را از روی فرش پاک نمایید.

پاک کردن لکه روغن و چربی غذا از روی فرش

روش اول: با استفاده از مقداری خمیر اصلاح به راحتی می توانید لکه های چربی و روغن را از روی فرش پاک کنید.

روش دوم: استفاده از حلال های لکه بر برای پاک کردن لکه روغن نیز مناسب است. دستمالی را به حلال آغشته کرده و سپس از کناره لکه به داخل روی فرش بمالید. دستمال را محکم روی لکه فشار داده تا حلال بخوبی جذب فرش شود. بعد از پنج دقیقه با پارچه ای نمدار حلال را از روی فرش جمع کنید. در نهایت محل لکه را خشک نمایید.

روش سوم: در ابتدا حوله کاغذی را روی لکه قرار دهد. و سپس روی لکه مقداری جوش شیرین را با یه مسواک پخش کرده و بعد از ۱۵ دقیقه جارو برقی بکشید.

روش چهارم: اگر لکه سطحی و ضعیف می باشد با استفاده از آب و مایع ظرفشویی لکه را پاک نمایید. پس از پاک شدن لکه با دستمال مرطوب فرش را تمیز کرده و آنرا با وسایلی مانند سشوار خشک نمایید.

روش پنجم: راهکار آخر استفاده از صابون چوب می باشد. از صابون چوب برای رفع چربی پارچه ها و تمیز کردن آشپزخانه استفاده می شود. قسمت لکه شده فرش را حدودا 10 دقیقه درون ماده تمیز کننده صابون چوب قرار دهید. سپس محل را شسته و خشک نمایید.

مزایای شستشو فرش ماشینی و دستبافت

پاک کردن لکه جوهر از روی فرش

مقداری نمک را روی لکه ریخته و با اضافه کردن الکل به آن منتظر بمانید تا جوهر جذب دانه های نمک شود. سپس نمک ها را از روی فرش بردارید. برای پاک شدن کامل لکه جوهر، اینکار را چندین بار تکرار کنید. در قدم بعد نمک هایی را که جوهر را به خود جذب کرده را با پارچه ای سفید از روی فرش بردارید. سپس محل را شسته و خشک نمایید.

با استفاده از شوینده مخصوص جوهر نیز می توانید لکه جوهر را از روی فرش پاک کنید. ناگفته نماند که قبل از استفاده از این شوینده، آنرا در گوشه ای از فرش امتحان کنید تا از آسیب رساندن آن به فرش مطلع شوید.

پاک کردن لکه تنباکو و نیکوتین از روی فرش

لکه تنباکو و نیکوتین جز لکه های سرسرخت و قدرتمند می باشند. برای پاک کردن این لکه ها مقداری گلسیرین روی لکه ریخته و بعد با ملایمت آنرا پاک کنید. اینکار را 2 بار تکرار کنید. سپس مقداری لکه پاک کن روی محل کثیفی ریخته و نیم ساعتی منتظر بمانید. در نهایت قسمت لکه شده را شسته و خشک نمایید.

پاک کردن لکه چسب قطره ای و مایع از روی فرش

برای پاک کردن چسب مایع از روی فرش، یک پارچه نخی را روی قسمت مورد نظر قرار دهید. در قدم بعد اتو را تا دمای متوسط گرم کرده و روی پارچه قرار دهید. با این کار چسب به پارچه چسبیده و از روی فرش جدا می‌شود. برای پاک کردن چسب قطره ای به دلیل قدرت چسبندگی بیشترش نسبت به چسب مایع از چند قطره استون استفاده کرده و با ملایمت چسب را از فرش جدا نمایید.

پاک کردن لکه ماژیک از روی فرش

روش اول: حوله ای خشک و تمیز را به الکل آغشته کرده و روی لکه بمالید. با تکرار این عمل لکه بصورت کامل پاک می‌شود.

روش دوم: مقداری آب لیمو ترش تازه روی لکه ریخته و آنرا با حوله بمالید. سپس فرش را شسته و خشک نمایید.

روش سوم: مقداری خمیر دندان را با جوش شیرین حل کرده و آنرا روی لکه بریزید. حدودا 5 دقیقه منتظر بمانید و سپس محل لکه را با حوله خشک پاک نمایید.

و در آخر:

با روش های گفت شده به راحتی می توانید لکه های فرش خود را پاک کنید. اما برخی فرش ها حساس بوده و با انتخاب روش لکه گیری اشتباه، دچار آسیب بافتی و تغییر رنگ می شوند. برای جلوگیری از اینکار می توانید فرش های خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.

کارخانه قالیشویی پایتخت با بیش از نیم قرن تجربه و با بکار گیری افراد متخصص در زمینه شستشو و لکه بری فرش، تمامی خدمات شستشو، خشکشویی، لکه گیری، رفوگری فرش و … را نسبت به نوع فرش و جنس الیاف، به نحوه احسن انجام می دهد. به طوری که هیچگونه آسیبی به رنگ و بافت فرش وارد نشود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *