خشک کردن فرش دستبافت و ماشینی در منزل: خشک کردن سنتی بهتر است یا مدرن؟!


اگر به هر دلیلی شرایط سپردن فرش را به قالیشویی ندارید و مایل به شستشو و خشک کردن فرش در منزل می باشید، بهتر است مهارت های لازم را در این خصوص کسب کنید. تا به فرش های خود خسارت وارد نکنید. رطوبت موجود در فرش پس از شستشو، مکان مناسبی برای رشد و تکثیر انواع بیماری ها و آلودگی ها در فرش می باشد. و همچنین در فرشهای دستبافت احتمال آسیب دیدن رنگ فرش نیز وجود دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد خشک کردن فرش در منزل نکاتی را ارائه دهیم تا احتمال آسیب دیدگی فرش به حداقل برسد.

روش های خشک کردن فرش در منزل

اگر فرش خود را شسته اید و یا اینکه قسمتی از آن به هر دلیلی خیس شده است، راه کار مناسب این است که فرش خود را در جایی آویزان و یا پهن کنید. اما اگر در منزل مکان مناسبی برای اینکار ندارید راهکار های زیر را به شما پیشنهاد می دهیم:

خشک کردن سریع فرش با حوله

قبل از آنکه به سراغ خشک کردن فرش بروید، زیر فرش را در قسمت مرطوب بررسی کنید که زمین خیس نباشد و روند خشک شدن سریع تر انجام شود. در قدم بعد دستمال و یا حوله ای خشک را بر روی قسمت خیس فرش قرار داده و بر روی آن با قرار جسمی سنگین و یا رفت و آمد، فشار آوردید تا رطوبت فرش را به خود جذب کند. پس از خیس شدن حوله، این روش را با حوله خشک دیگر ادامه دهید تا فرش کاملا خشک شود.

بیشتر بخوانید: چگونه بوی بد فرش را از بین ببریم؟

خشک کردن فرش با استفاده از سشوار یا فن

در این روش نیز از خشکی زیر فرش اطمینان حاصل کنید. سپس با استفاده از یک سشوار و یا فن به خشک کردن ناحیه مرطوب فرش بپردازید. توجه داشته باشید که هنگام خشک کردن، سشوار را در فاصله مناسبی قرار دهید. زیرا سشوار دارای حرارت می باشد و با نزدیکی بیش از حد آن به فرش، ممکن است الیاف فرش آسیب ببیند.

قرار دادن فرش در جریان هوا

گاهی ممکن است قسمتی از فرش خیس شده باشد. و با تهویه هوا به راحتی خشک شود. برای این منظور می توانید گوشه فرش را بلند کرده و جسمی مانند چهارپایه را در زیر آن قرار دهید. سپس در و پنجره منزل را باز بگذارید تا جریان هوا روند خشک شدن فرش را تسریع نماید. وجود دستگاه رطوبت گیر نیز در سرعت خشک شدن فرش تاثیر بسزایی دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه شستشو و خشک کردن فرش در قالیشویی ها

استفاده از دستگاه وکیوم خشکشویی

اگر در منزل دستگاه وکیوم مختص مکش خاک و آب دارید. با استفاده از آن می توانید فرش خود را خشک نمایید. برخی از جارو برقی ها نیز قابلیت جذب آب را دارند. توجه داشته باشید که جارو برقی و یا دستگاه وکیوم مناسب جذب آب باشند. در غیر این صورت به احتمال زیاد دستگاه شما آسیب می بیند. اما اگر دستگاه خشکشویی ندارید پیشنهاد می شود جهت خشک کردن فرش خود با یک قالیشویی معتبر و با تجربه تماس بگیرید.

استفاده از تجربه متخصصان قالیشویی

برای خشک کردن اصولی فرش، بدون آسیب رساندن به آن نیاز به مهارت و تخصص دارید. چنانچه تخصصی در این زمینه ندارید بهترین کار تماس با کارخانه قالیشویی و استفاده از تجربه و تخصص آنان می باشد.

کارخانه قالیشویی پایتخت با بیش از 50 سال سابقه و کسب مجوز اتحادیه، با بکار گیری افراد با تجربه و ماشین آلات مدرن، بهترین روش های شستشو و خشک کردن فرش را با نرخ اتحادیه به مشتریان عزیز ارائه می دهد. این مجموعه علاوه بر شستشو فرش خدماتی نظیر شستشو مبلمان، رفوگری فرش، رنگرزی، دارکشی و … ارائه می دهد.

شستشو فرش دستبافت و ماشینی

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *