تمیز کردن فرش در منزل بدون شستشو!


یکی از لوازم اصلی هر خانه ایرانی فرش می باشد که همواره در حال استفاده و کثیف شدن است. فرش به مرور زمان و با استفاده ی مداوم کثیف می شود. آلودگی فرش میتواند بیماری های پنهانی در فرش ایجاد کند که برای سلامتی اعضای خانواده زیان آور است. یکی از راهکار های از بین بردن این آلودگی ها سپردن فرش به یک قالیشویی معتبر می باشد. گاهی برای بعضی افراد، این کار به هردلیلی امکان پذیر نیست و افراد مجبورند شستشوی فرش را در منزل خود انجام دهند. اما امروزه در اکثر خانه ها امکان شستشو فرش وجود ندارد و افراد چاره ای جز تمیز کردن فرش در منزل بدون شستشو آن، ندارند…

چگونه فرش خود را بدون شستن در منزل تمیز کنیم؟

اگر به هر علتی توانایی سپردن فرش به قالیشویی را ندارید و همچنین شرایط منزل شما برای شستن فرش مناسب نیست برای تمیز کردن فرش خود، راهکار های زیر را به شما پیشنهاد می دهیم…

تمیز کردن فرش با جارو کشیدن

قبل از هر چیز بهتر است کیسه جارو برقی خود را خالی کرده و فرش را به خوبی جارو کنید. توجه داشته باشید که جارو کردن با حوصله و دقت زیادی انجام شود تا گرد و غبار و ذرات ریز فرش به خوبی توسط جارو کشیده شوند. فرش هایی که دارای پرز بلند بوده و همچنین قسمت هایی از فرش که دارای عبور مرور بیشتر هستند را با دقت بالاتری جارو کنید.

از بین بردن لکه فرش

اگر فرشتان به تازگی لکه دار شده است سریعا عامل لکه دار کردن فرش را برداشته سپس با کشیدن ناخن خود به فرش جای لکه را تمیز کرده و در نهایت آنرا با مواد شوینده پاک کنید. در نظر داشته باشید که لکه را طوری پاک کنید که جای آن به نقاط دیگر فرش سرایت نکند.

اگر پس از خشکی فرش، همچنان رطوبت در فرش وجود داشت حوله یا پارچه ای نخی را بر روی محل رطوبت قرار داده و جسم سنگینی را روی آن بگذارید تا حوله رطوبت فرش را به خود بکشد.

اما اگر مدتی از لکه دار شدن فرشتان میگذرد می توانید همانند روش قبلی جای لکه را با ناخن یا هرچیز دیگری تمیز کرده و سپس با مواد شستشو آنرا تمیز کنید. تنها فرق لکه قدیمی و تازه این است که ممکن است لکه سختتر از بین برود و یا بوی بد آن همچنان باقی بماند. برای از بین بردن بوی فرش میتوانید با ساخت محلول جوش شیرین با روغن ضروری، اسطوخودوس و بوراکس، و ریختن آن روی قسمت لکه شده بوی آنرا نیز از بین ببرید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به مقاله از بین بردن بوی بد فرش مراجعه کنید. در ادامه راهکار هایی برای رفع چند مورد از لکه های خاص را بیان میکنیم.

رفع لکه و بوی ادرار کودک و حیوانات خانگی از فرش

از بین بردن لکه های خاص از روی فرش

موارد گفته شده در بالا راهکار هایی عمومی برای تمیز کردن لکه از روی فرش می باشد. بعضی از لکه ها برای تمیز شدن به روش های خاصی نیاز دارند که مهم ترین آنها را در زیر بیان کردیم:

از بین بردن لکه خون از روی فرش

اگر با ریختن خون فرش شما لکه شد فورا یک پارچه نخی روی آن قرار دهید تا لکه خون را تا جایی که می تواند به خود بکشد. سپس یک قاشق سرکه سفید و یک قاشق مواد شوینده را با مقداری آب ملایم مخلوط کرده و آنرا روی لکه ریخته به آرامی بمالیدو پس از خشک شدن، قسمت مورد نظر را با جارو تمیز کنید.

رفع لکه های اسیدی فرش

با ریختن مایعاتی همانند سرکه روی فرش، لکه های اسیدی ایجاد می شود. در چنین شرایطی سریعا باید روی لکه مقداری آب و جوش شیرین ریخته و سپس مقدار کمی از مخلوط آمونیاک و آب به آن اضافه کرده و در نهایت قسمت لکه شده را شسته و آنرا جارو کنید.

تمیز کردن لکه آدامس روی فرش و لباس

تمیز کردن لکه آبرنگ از روی فرش

فورا بر روی قسمت لکه شده جوهر خشک کن بگذارید و سپس اتوی گرم را بر روی آن قرار دهید تا لکه را به خود جذب کند و در نهایت قسمت لک شده را با مواد شوینده پاک کنید.

چگونه لکه شکلات و کاکائو را از روی فرش پاک کنیم؟

از بین بردن لکه شمع از روی فرش

اگر مقداری شمع بر روی فرشتان ریخت بهترین کار سرد کردن شمع است. با استفاده از مقداری یخ و یا کمپرس یخ می توانید دمای شمع را سریعا پایین آورده و آنرا به راحتی از فرش جدا کنید.

چگونه جای انواع سوختگی را از روی فرش پاک کنیم؟

تا اینجا با انواع لکه های فرش و روش های رفع لکه از روی فرش آشنا شدیم. این روش ها زمانی کاربرد دارد که شما به هر دلیلی توانایی سپردن فرش به قالیشویی و یا شستشو فرش در منزل را ندارید. اما اگر امکان شستشو فرش وجود دارد بهترین راهکار این است که فرش خود را به یک قالیشویی معتبر در تهران داده تا از پاک شدن لکه ها و همچنین از بین رفتن تمام آلودگی های فرش اطمینان حاصل کنید.

کارخانه قالیشویی پایتخت با نیم قرن تجربه و با بکارگیری افراد متخصص و تجهیزات تمام اتوماتیک، فرش های شما را به بهترین روش شسته و تمام لکه ها و آلودگی های فرش را از میبرد تا محیط خانه شما را کاملا پاکیزه و دلنشین می سازد. کافیست فقط یکبار امتحان کنید!

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *