تفاوت فرش ماشینی و فرش دستبافت (قالی)


یکی از ابهامات همیشگی خریداران فرش، این است که تفاوت فرش دستبافت (قالی) و فرش ماشینی چیست؟

کسانی که تخصص دارند به راحتی فرش دست بافت را از فرش ماشینی تشخیص می دهند. اما با توجه به تولید انواع فرش ماشینی دستبافت گونه در بازار، افراد عادی که تجربه ای در زمینه فرش ندارند به سختی فرق بین فرش ماشینی و فرش دستبافت را متوجه میشوند. اگر به دنبال راهکارهایی برای تشخیص فرش دستبافت از فرش ماشینی هستید با ما همراه باشید…

شناسایی فرش دستبافت و فرش ماشینی

فرش های دستبافت بسیار ارزشمند هستند و دارای طرفدارای خاصی می باشند کلکسیونر های ایران و کشور های خارجی علاقه زیادی به جمع آوری فرش های دستبافت با کیفیت می باشند. فرش های دست بافت ایرانی جایگاه و محبوبیت ویژه ای در جهان دارند. برای درک این مطلب بهتر است تفاوت های قالی و فرش ماشینی را از چند نظر بررسی کنیم …

جنس الیاف فرش

اگر در جنس الیاف ها سر رشته دارید میتوانید به راحتی فرش دستبافت و ماشینی را تشخیص دهید. فرش های ماشینی  معمولا از الیاف مصنوعی تولیده شده که مهم ترین آنها عبارتند از پشمی، نایلونی، اکریلیک، پلی استر و پلی پروپیلن. اما در فرش های دست بافت از الیاف طبیعی مانند پنبه، ابریشم، کنف و پشم استفاده می شود.

ناگفته نماند که در فرش های ماشینی هم از الیاف طبیعی استفاده میشود که اگر چنین موردی مشاهده کردید کافیست فاکتور های بعدی را نیز مطالعه کرده تا دچار اشتباه نشوید.

ریشه فرش ماشینی و دست بافت

از پشت فرش به ریشه های آن نگاه کنید با کمی دقت متوجه میشوید که ریشه ها در فرش ماشینی به عنوان عضوی جدا از فرش، به آن دوخته شده اند ولی در فرش دستبافت ریشه ها در امتداد فونداسیون فرش می باشد که از تار فرش گرفته شده و جزیی از فرش است.

           

گره ها در فرش

به پشت فرش نگاهی بیندازید. در فرش ماشینی  گره ها منظم، یک دست و هموار می باشند چون توسط دستگاه های تمام اتوماتیک بافته شده اند. اما در فرش بافته شده گره ها نامنظم و ناهموار هستند و یکواختی خوبی ندارند علاوه بر این گره ها بزرگ و کوچک می باشند. علتش هم آن است که این فرش ها توسط دست بافته شده است.

            

لبه کناری فرش

لبه کناری فرش را به عنوان یک استوانه در نظر بگیرید. در فرش ماشینی این لبه با دستگاه دوخته میشود که همانند استوانه ای هموار و صاف بنظر میرسد. اما در فرش دستبافت رشته های پود توسط دست در لبه قالی بهم پیچیده می شوند که همین امر باعث ناهمواری و غیر یکنواختی میگردد. این یکی از روش های بافت لبه قالی است در هر منطقه ای ممکن است متفاوت باشد.

         

طرح یا نقشه فرش

نقشه فرش های ماشینی با رایانه طراحی و با دستگاه بافته میشود که همین امر باعث ایجاد تقارن و نظم در الگو فرش می شود. کمتر دیده شده که طرح فرش های ماشینی از نقصی برخوردار باشند. اما در فرش دست بافت ممکن است نقشه در قسمتی نامتقارن بنظر رسد. گاهی هم ممکن است بافنده های قالی از حافظه ی خود فرشی را ببافند.برای بررسی طرح یا نقشه بهتر است پشت فرش را نگاه کنید.

          

نحوه تولید فرش های دستبافت و ماشینی و طول عمر آنها

همانطور که گفته شد فرش های ماشینی در قدم اول توسط رایانه ها برنامه ریزی و نقشه کشی میشوند سپس توسط دستگاه های بزرگ برقی بافته میشوند. فرش های ماشینی دارای تنوع رنگ و نقش و نگار بسیار بالایی هستند و از قیمت پایین تری نسبت به فرش دستبافت برخوردارند که همین دلایل باعث محبوبیت این نوع فرش ها شده است. طول عمر این فرش ها بسته به نوع الیاف و نحوه نگهداری حداکثر 20 سال می باشد. شهر های کاشان و مشهد بیشترین تولید فرش ماشینی را دارند.

فرش های دستبافت توسط دستگاهی به نام دار قالی و گره زدن توسط دست بافته می شوند. ساخت دار قالی و آماده کردن آن برای بافت و همچنین نحوه گره زدن ها و بافت قالی هنری کهن و قابل تحسین می باشد. فرش های دستبافت قیمت بالایی دارند زیرا بافت یک قالی زمان و زحمت زیادی نیاز دارد. بافت یک فرش 18 متری توسط دو بافنده مجرب حدودا 1 سال زمان میخواهد. طول عمر قالی ها  بسیار بیشتر از فرش های ماشینی می باشد طوری که اگر یک قالی با کیفیت را به خوبی نگهداری کنید تا چند نسل در خانواده قابل استفاده می باشند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *