تاریخچه قالیشویی ایران


از آنجایی که فرش یکی از ملزومات هر خانه می باشد شستشو آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ایرانیان از قدیم به خانه تکانی و شستشو فرش ها در نزدیکی نوروز اهمیت زیادی میدادند. قرن ها میگذرد که ایرانیان فرش های خود را در کوچه و حیاط خود شسته و آویزان میکردند. اما به مرور با پیشرفت تکنولوژی و رشد جمعیت و شهر ها صنعت قالیشویی به روی کار آمده است.

قالیشویی چیست؟

قالیشویی به روند شستشو، لکه زدایی و رفع گرد و غبار فرش با استفاده از آب و مواد شوینده و همچنین خشک کردن فرش گفته میشود. که این فرآیند میتواند با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات و یا دستی انجام شود. شستشو فرش با توجه به نوع فرش و جنس الیاف و رنگ آن به روش های مختلفی انجام میشود. از مزایا شستشو فرش میتوان به زیبایی و نو شدن فرش اشاره کرد. قالیشویی امروزه به عنوان شغلی پر کاربرد و محبوب در تهران محسوب میشود.

قالیشویی سنتی: قدمت قالیشویی در ایران

همانطور که گفتیم ایرانی ها از دیرباز ظاهر و دکوراسیون منزل خود را با فرش می پوشاندند. در واقع فرش یکی از واجبات هر خانه ایرانی بوده و هست. نظافت فرش همواره به عنوان دغدغه ای برای هر خانه ایرانی محسوب میشده و اهالی خانه را وادار به شستشو دستی آن میکرده است. در آن زمان با استفاده از فرچه، جارو، طی آبکشی و مواد شوینده مانند تاید و صابون، فرش ها را در کوچه ها و حیاط منزل می شستند و برای خشک کردن فرش، آن را زیر نور خوشید قرار میدادند. اما این روش دارای معایبی بود. در گذشته شستشو فرش ها به صورت دستی کاری طاقت فرسا و سخت بود و باعث هدر رفتن آب زیادی میگردید. همچنین در آن زمان معمولا اطلاعات کافی در مورد شستشو فرش ها نداشتند و ممکن بود آسیب های جدی به بافت فرش بزنند که نهایتا موجب پوسیدگی آن میشد.

با توجه به این مشکلات به مرور زمان با رشد شهر نشینی و آپارتمان ها و از بین رفتن حیاط خانه ها و همچنین کم شدن ذخایز آبی، در جامعه وجود کارخانه ای بنام قالیشویی احساس شد. سال 1351 اتحادیه اولین اتحادیه قالیشویی در ایران تاسیس گردید. سال 51 به عنوان تاریخ صنعتی شدن قالیشویی ایران شناخته میشود. این تاریخ مربوط به تشکیل اتحادیه و رسمی شدن شغل قالیشویی می باشد.

قبل از این تاریخ تعدادی از کاخانه های قالیشویی مشغول بکار بودند. به عنوان مثال کارخانه قالیشویی پایتخت با بیش از 50 سال سابقه کار و همچنین با ماشین آلات مدرن و صنعتی آماده خدمات رسانی می باشد.

قالیشویی مدرن

اکثر قالیشویی های امروزی با تجهیزات مدرن و ماشین آلات صنعتی مشغول به خدمات رسانی به مردم هستند. این تجهیزات علاوه بر افزایش سرعت فرآیند شستشو فرش، در صرفه جویی آب هم نقش بسزایی داشته اند. این دستگاه ها میتوانند با حداقل دخالت انسانی روزانه چندین هزار را غبار گیری کرده و سپس شستشو و خشک نمایند که موجب کاهش چشمگیر مصرف آب خواهد شد.

گفتن این نکته هم ضروری است که برای جلوگیری از آسیب رساندن و پوسیدگی به برخی از فرش های ارزشمند و نفیس مانند فرش دستبافت، تابلو فرش و فرش ابریشمی باید روش های دیگری را برای شستشو در نظر گرفت.
قالی شویی های معتبر این نکته را در نظرمیگیرند و علاوه بر شستشو مدرن، شستشو سنتی را نیز در نظر میگیرند تا از آسیب احتمالی به فرش های ارزشمند شما جلوگیری کنند. یک قالیشویی خوب در کنار شستشو فرش خدمات رفوگری و ترمیم، پرداخت فرش دستبافت، رنگبرداری، لکه برداری و تعمیر شیرازه را نیز ارائه میدهد.

برای یافتن قالیشویی مناسب می توانید به راهنمای جامع انتخاب قالیشویی مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *