دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

برخی از آسیب هایی که میتواند به فرش دستبافت وارد شود

قالیشویی پایتخت در این مقاله مطالبی مفید در مورد آسیب هایی که به فرش وارد میشود و راه حل اصلاح این آسیب ها در اختیارتان قرار خواهد داد. شاید شما نیز با بیدزدگی فرش، رنگ پس دادگی فرش، جمع شدن کناره های فرش فرسودگی فرش و یا آسیب دیدگی حاشیه فرش روبرو شوید و یا قصد خرید فرش دستباف دست دوم دارید پس باید به این نکات توجه کنید که مبادا فرشتان به این آسیب ها دچار شده و شما متحمل هزینه هایی برای ترمیم این آسیب ها شوید. پس با قالیشویی پایتخت همراه باشید.

آسیب دیدگی حاشیه فرش

حاشیه پایه و اساس فرش است؛ پس برای فرش هایی که حاشیه آنها آسیب دیده، در سریعترین زمان فرشتان را به یک رفوکار ماهر و مجرب بسپارید، چراکه بازسازی هرچه زودتر انجام شود فرش شما ضرر کمتری میبیند و هزینه کمتری برای بازسازی متحمل خواهید شد. اگر آسیب به پرزهای فرش نفوذ کند و گسترش یابد  تنها راه بازگرداندن کامل ایجاد چله کشی بیشتر و بافتن دوباره طول حاشیه است. متاسفانه این عمل کاری بسیار وقت گیر،پیچیده و به طور قابل توجهی گران است

برخی از قالیشویی های معتبر که در لیست قالیشویان مجاز اتحادیه قالیشویی هستند، رفوکار های ماهر و زبده برای حل این مشکل دارند، قالیشویی پایتخت یکی از همان قالیشویی های مجاز و معتبر میباشد.

این نکته را یادآور شویم که در صورت گسترش آسیبی که به فرش وارد شده، باعث شل شدن پرزهای فرش میشود و حتی امکان دارد پرزهای فرش از یکدیگر باز شوند.

برای اصلاح آسیب دیدگی حاشیه فرش باید چه کرد

اگر حاشیه فرش تان آسیب دیده برای رفع این مشکل راه های مختلفی وجود دارد که البته بستگی به وضعیت و نوع فرش دارد.

بید زدگی فرش

آسیب بیدزدگی به فرش هایی وارد میشود که قدیمی تر هستند، بید ماده تخم گذاری کرده و لاروهای خارج شده از تخم ها به سرعت تغذیه میکنند تا بزرگتر شوند. قالی های دستبافی که جنس تارو پود آنها پنبه و پرز پشم است به مزاج بیدهای فرش بسیار خوشتر از پنبه است، به همین خاطر در این نوع فرش ها چله و پود دست نخورده میماند.

در موارد بسیاری بید خوردگی فرش از روی ظاهر فرش مشخص نمیشود و پرزها سالم به نظر میرسند، زیرا بیدها از پشت گره تغذیه کرده و پرزها را نگه میدارند.

البته باید گفت فرشی که دچار بیدزدگی شده قابل استفاده است.

برای رفع این مشکل رفوکاران با استفاده از چسب و مواد لاتکس (با یکبار چسباندن لاتکس تقریبا میشود گفت برداشتن آن غیر ممکن است. تنها عیبی لاتکس این است که به مرور زمان سفت تر میشود تا جایی که هنگام لول کردن فرش گاهی اوقات منجر به شکستن الیاف میشود. ) پشت فرش را پوشانده  تاخیلی از این آسیب ها پنهان شوند. ولی صورتی این کار انجام میشود که روی فرش بیدزده سالم باشد اما در غیر این صورت نیاز است که مجددا بازبافی شود.

فرسودگی ریشه های فرش

آسیبی که در این بخش میخواهیم به آن بپردازیم فرسودگی ریشه فرش است؛ برای حل این مشکل، اگر قصد دارید بلندتر شود و یا افزایش پیدا کند، میتوان ریشه ای جدید از جنس پنبه استفاده کرد، میتوانید رنگ حاشیه را طبق رنگ فرش و یا طبق سلیقه خود انتخاب کنید.

جمع شدگی کناره های فرش

گوشه و کناره های فرش ها غالبا بعد از مدتی جمع میشوند و علت بوجود آمدن جمع شدگی در کناره های فرش میتواند این موارد باشد:

– پود ضخیم استفاده شده بیش از حد تاب خورده باشد

– در بعضی مواقع کناره های فرش گره محکمی خورده باشد و در فشار زیادی قرار گرفته باشد

– بافنده بیش از اندازه فرش را به اصطلاح بکوبد.

راه حل رفع این مشکل:

دوخت نوار باریکی از جنس چرم با ضخامت تقریبا دو میلی متر در قسمت جمع شده، میتواند راه حلی برای رفع این مشکل باشد.

البته این روش درجمع شدگی زیاد و شدید تاثیر زیادی نمیگذارد و بعد از مدتی امکان دارد که به حالت اول برگردد.

* این نکته را بخاطر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی لبه ها یا کناره های فرش را با میخ به زمین وصل نکنید چراکه صدمات شدیدی به تار و پود فرش وارد میکند و تار و پود فرش در طولانی مدت از بین خواهد رفت.

رنگ پس دادگی فرش

آسیب رنگ پس دادگی فرش ممکن است برای هر نوع فرشی رخ دهد. فرش های با رنگ گیاهی راحت تر از رنگ های شیمیایی رنگ پس میدهند. یعنی رنگ شیمیایی در برابر شستشو مقاومت بیشتری دارند.

اغلب فرش های دستباف به محض تمام شدن بافت آنها با آب شستشو داده میشوند و بعضی اوقات یک رنگ که گاهی سیاه به ندرت آبی و معمولا قرمز است دراولین شستشوی فرش دستباف با آب میریزند.

درصورتی که شستشوی فرش توسط آب قلیایی انجام شود رنگ های فرش میریزند.

توصیه بافندگان قدیمی برای شستشوی فرش این است که کمی سرکه سفید به آب اضافه کرده و سپس فرش خود را تمیز کنید. با این کار آب شسشو را اسیدی و احتمال پس دادن رنگ کمتر میشود.

باید گفت اصلاح رنگ پس دادگی فرش کاری بسیار دشوار است و رفع این مشکل را میشود به روش شیمیایی انجام داد، ولی مواد شیمیایی مضراتی دارند که امکان دارد مقاومت فرش ها را کاهش میدهد و همچنین باقی رنگ ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

اکثر این آسیب ها با رفوگر فرش که در قالیشویی های مجاز وجود دارد اصلاح میشود.

قالیشویی پایتخت جزو قالیشویی های مجاز و معتبری است که با بیش از نیم قرن سابقه در شستشو و رفوی فرش آماده خدمت رسانی به شما میباشد.

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*