همه چیز درباره پرداخت فرش


پرداخت فرش چیست؟

پرداخت فرش به عملی گفته می شود که در آن پرزهای اضافی سطح قالی گرفته میشود به نحوی که سطح قالی صاف شود.

پرداخت فرش به دو صورت دستی و ماشینی انجام می شود:

در روش دستی،از قیچی های مخصوص پرداخت و در روش ماشینی نیز با استفاده از ماشین تراشهای برقی ویژه عملیات پرداخت صورت میگیرد.همچنین میشود با ماشین اصلاح موی سر قدیمی (موزر) عمل پرداخت را انجام داد.پرداخت ماشینی فرش،به این صورت انجام میشود که دستگاه ماشین را به شکل دوار (دایره ای) روی فرش می کشند و پرزهای اضافه گرفته می شوند.

قالیشویی پایتخت

با دستگاه موزر چگونه میشود پرداخت را انجام داد؟

با دستگاه موزر از بالا به پایین روی فرش می کشند و به این ترتیب  پرزها گرفته می شوند.ولی این دستگاه را برای پرداخت تابلوفرش های کوچکی که در اندازه های ۱۰ یا ۱۵ سانتی متری را میشود استفاده کرد.

پرداخت فرش چه زمانی انجام میشود؟

پس از پایان بافت فرش انجام می شود.

پرداخت فرش چه فوایدی دارد؟

این عمل باعث می شود که طرح و نقشه فرش،جلوه زیباتری پیدا کند

* توجه کنید که اگر پرزهای قالی در این مرحله طوری گرفته شود که پرزها با لمس دست احساس نشود، آسیب های جدی ای به ارزش فرش وارد خواهد شد.

البته ناگفته نماند که پرداخت فرش فقط برای بعد از بافت فرش نیست بلکه در مواقعی که به مرور زمان در اثر استفاده ، پا خوردن ، نشست و برخواست و… از تازگی فرش کاسته میشود و فرش کهنه میشود و دیگر مثل اول چشم نواز نیست، بخصوص وقتی چندین بار به صورت غیر اصولی ( در شیوه شستشوی فرش و هم در مواد شوینده و ابزار شستشوی فرش) فرش شسته شده است، پرداخت فرش راه حلی برای بازگرداندن طراوت و زیبایی فرش خواهد بود.

بهتر است بدانید، پرداخت فرش در این موارد برای فرش های قدیمی تر مناسب است نه فرش های جدید، زیرا با پرداخت، فرش شما به مرور زمان نازک تر میشود.

قالیشویی پایتخت

این کار یکی از کارهای حساس می باشد و به مهارت و تجربه خاص نیاز دارد و کوچکترین بی دقتی باعث آسیب دایمی به فرش می شود. که  برخی قالیشویی ها این کار را انجام میدهند که بهتر است این کار را به قالیشویی های معتبر بسپارید.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *