قیمت قالیشویی در تهران: 10 مورد از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت قالیشویی


قیمت قالیشویی در تهران به عوامل زیادی بستگی دارد که در این مقاله قصد داریم تمام موارد مهم را بررسی کرده تا شما را از سردرگمی نجات دهیم. امروزه با توجه به وجود قالیشویی های فراوان در تهران و همچنین تنوع گسترده فرش ها با قیمت های مختلفی در بازار روبرو هستیم و معمولا این سوالات ذهن ما را درگیر کرده است: قیمت مناسب قالیشویی در تهران چقدر است؟ چه عواملی بر قیمت قالیشویی تاثیر دارند؟ چگونه میتوانیم بهترین قالیشویی در تهران را پیدا کنیم؟

عوامل موثر بر نرخ قالیشویی در تهران

همانطور که گفته شد در شستشو فرش عوامل زیادی از جمله ابعاد فرش، لکه برداری فرش، دستبافت بودن یا ماشینی بودن فرش و همچنین نیازمندی فرش به ترمیم و… موثر است که در ادامه یک به یک آنها را توضیح خواهیم داد.

1- ابعاد فرش

مساحت فرش از مهم ترین فاکتور هایی می باشد که بر قیمت شستشو فرش تاثیر میگذارد. بدیهی است که هرچقدر فرش بزرگتر باشد قیمت شستشو آن هم افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال نرخ شستشو فرش 12 متری از فرش 9 متری بیشتر خواهد بود.

2- جنس و نوع بافت فرش

کارخانه های قالیشویی قبل از شستشو نوع بافت فرش را بررسی کرده و دستبافت بودن یا ماشینی بودن آنرا مشخص میکنند قیمت شستشوی این دو نوع فرش متفاوت می باشد همچنین نحوه شستشو آنها نیز متفاوت خواهد بود. بعد از آنکه نوع بافت فرش را تعیین کردند جنس الیاف آنرا مشخص میکنند. به طور کلی میتوان گفت قیمت شستشو فرش در کارخانه های قالیشویی به نوع بافت فرش و همچنین جنس الیاف به کار برده در فرش بستگی داشته و قیمت های مختلفی برای شستشو انواع فرش ارائه می شود. شستن فرش های دستبافت و فرش هایی که دارای الیاف ارزشمند (مانند ابرشیم) می باشد به احتیاط بیشتر و تخصص بیشتری نیاز دارد بنابراین شستن فرش های نفیس و ارزشمند مانند فرش دستبافت و فرش ابریشمی نسبتا هزینه بالاتری را خواهد داشت.

نکاتی مهم در مورد شستشوی فرش ابریشمی

3- شانه و تراکم فرش

فاکتور بعدی که بر نرخ شستشو فرش تاثیر گذار می باشد شانه و تراکم فرش است. متخصصان قالیشویی تعداد شانه و تراکم فرش را بررسی کرده و نسبت به آن قیمتی را برای شستشو مشخص می کنند. هرچه شانه و تراکم فرش ها بالاتر باشد فرش تار و پود متراکم تر و مستحکم تری خواهد داشت برنابراین این فرش مقاومت بیشتری در برابر پاک شدن لکه ها و آلودگی ها از خود نشان می دهند و شستشو فرش کمی مشکل تر می سازد. پس می توان گفت هرچه شانه و تراکم فرش بیشتر باشد هزینه شستشو فرش نیز بیشتر خواهد بود.

4- نحوه شستشو فرش

فرش به دو صورت سنتی و مدرن شسته می شود. هنوز قالیشویی هایی وجود دارند که فقط به روش سنتی شستشو میکنند. شستن فرش به روش سنتی علاوه بر اینکه مصرف آب بالایی دارد نیازمند وقت و انرژی بیشتر در روند شستشو می باشد. همچنین در این روش افراد بیشتری هم درگیر شستشو می شوند. پس می توان نتیجه گرفت قالیشویی های سنتی هزینه های بیشتری را بابت شستشو فرش دریافت می کنند. یک قالیشویی معتبر دارای شستشو مدرن و سنتی در کنار هم می باشد و معمولا با استفاده از روش مدرن در وقت و انرژی صرفه جویی کرده و از مصرف بی رویه ی آب جلوگیری میکند. نحوه شستشو فرش ها در قالیشویی چگونه است؟

5- لکه بری فرش

وجود لکه های خاص و قدرتمند مانند لکه روغن و مواد خاص، قالیشویی را مجبور به استفاده از مواد شوینده لکه بر کرده و معمولا زمان بیشتری را صرف شستشو فرش می کنند. به همین علت وجود چنین لکه هایی بر افزایش نرخ قالیشویی تاثیر می گذارد. اگر قصد دارید لکه های فرش را خودتان با فرش های خانگی از بین ببرید پیشنهاد میکنیم به مقاله تمیز کردن لکه از روی فرش مراجعه کنید.

6- شستشو فرش در محل ( قالیشویی سیار)

گاهی ممکن است که شخص خواستار شستشو فرش و یا مبلمان در منزل باشد. در چنین شرایطی کارخانه قالیشویی تعدادی از افراد متخصص خود را با تجهیزات شستشو سیار و همچنین مواد شوینده خاص به منزل شخص مورد نظر فرستاده تا فرش یا مبل آنها را شستشو دهند که همین امر باعث افزایش قیمت قالیشویی می شود.

7- خدماتی به غیر از شستشو مانند ترمیم فرش

کارخانه های قالیشویی علاوه بر شستن فرش خدمات جانبی نظیر رفوگری فرش، ترمیم شیرازه فرش، ریشه بافی فرش، از بین بردن جای سوختگی در فرش، لکه بری و… را انجام می دهند که همین عوامل بر قیمت قالیشویی تاثیر خواهد گذاشت. معمولا افراد متخصص قالیشویی ها این موارد را قبل از شستشو بررسی کرده و به مشتری اعلام میکنند تا از افزایش قیمت شستشو فرش آگاه شوند. اگر شما نیز چنین مواردی را مشاهده کردید حتما آنرا به قالیشویی ذکر کنید تا در روند شستشو مشکلی برای فرش شما ایجاد نشود. اگر فرش شما به شستشو نیازی ندارد و فقط به دنبال ترمیم فرش هستید به مقاله رفوگری فرش مراجه کنید.

8- استفاده از مواد خاص برای شستشو فرش

قالیشوی ها برای شستشو فرش با توجه به نوع فرش، جنس الیاف و همچنین رنگ بندی فرش از مواد مختلف و خاصی استفاده می کنند که هر کدام از این مواد نرخ متفاوتی دارند و در قیمت قالیشویی تاثیر گذار خواهند بود. بعضی از این مواد از کیفیت شستشو خوبی برخوردارند به گونه ای که لکه ها و آلودگی های فرش را از بین برده و آنرا ضد عفونی می کنند و هیچگونه آسیبی به فرش نمی زنند اما بدیهی است که هرچقدر کیفیت بالاتر برود قیمت هم افزایش خواهد یافت. انتخاب نوع مواد شوینده به متخصصان قالیشویی بستگی دارد و مشتری نمیتواند در این مورد اظهار نظر کند اما اگر فرشی گران قیمت و نفیس را برای شستشو به قالیشویی می دهید بهتر است در مورد مواد شوینده و همچنین نحوه شستشو با قالیشویی مذاکره کنید.

9- ضمانت شستشو فرش

تعدادی از قالیشویی ها برای شستن فرش های گران قیمت و نفیس ضمانت نامه صادر میکنند تا اگر در فرآیند شستشو آسیبی به فرش وارد شد خسارت آنرا پرداخت کنند. که این ضمانت باعث افزایش هزینه قالیشویی خواهد شد. اگر هزینه برایتان مهم است می توانید با مذاکره ضمانت را لغو کنید تا هزینه کمتر شود.

10- هزینه حمل و نقل فرش

قالیشویی ها معمولا فرش را از محل برده و پس از شستشو به محل باز میگردانند. این حمل و نقل هزینه ای داشته که به طور جدا و یا با هزینه شستشو در نظر گرفته می شود.

نکات آخر

با توجه به تمام موارد ذکر شده باید به مجوز قالیشویی و همچنین نرخ اتحادیه قالیشویی توجه نمود. یک قالیشویی معتبر دارای مجوز اتحادیه بوده و قیمت خود را بر اساس نرخ اتحادیه تنظیم میکند. ناگفته نماند که نرخ اتحادیه قیمت کلی بوده و با توجه به موارد گفته شده در بالا این نرخ قابل تغییر خواهد بود. کارخانه قالیشویی پایتخت امکانی را برای همشهریان تهرانی فراهم آورده است که می توانند قالی خود را با قیمتی پایین تر از نرخ اتحادیه با بهترین تجهیزات و افراد متخصص شستشو کنند! به این صورت که کسانی که حمل و نقل فرش خود را به این قالیشویی به عهده میگیرند می توانند فرش خود را با قیمتی پایین تر از نرخ اتحادیه شستشو دهند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *