دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

رفع لکه و بوی ادرار کودک و حیوانات خانگی از فرش(تصاویر)

از بین بردن لکه ادرار از روی فرش

قطعا برای کسانی که کودک و یا حیوانات خانگی در منزل دارند اتفاق افتاده است که گاها با ادرار روی فرش مواجه شده باشند. اگر بو و لکه ادرار حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه سریعا رفع نشود، با گذشت زمان لکه و بوی آن بیشتر از قبل خواهد شد.پس توصیه میکنیم که پس از مواجهه با این موارد، سریعا برای رفع آن اقدامات زیر را انجام دهید.

بهتر است ابتدا مواد مورد نیاز را جهت انجام این کار فراهم کنید.

مواد مورد نیاز:

الزامی

*دستمال و حوله خشک

*روزنامه

*مقداری آب سرد

*قوطی اسپری

*فرچه یا اسفنج

یکی از دسته های زیر الزامی است:

آمونیاک

آب اکسیژنه،مایع ظرفشویی،جوش شیرین

جوش شیرین یا آرد ذرت

ضد لک حیوانات خانگی

اقداماتی که قبل از تمیزکاری باید انجام دهید

اگر ادرار به تازگی اتفاق افتاده است، یک حوله قدیمی یا مقداری روزنامه روی فرش قرار دهید. تا زمانی که دیگر ادرار به روزنامه یا حوله جذب نمیشود، این کار را انجام دهید.

با استفاده از آب سرد، محل مورد نظر را آبکشی نمایید. این کار را با استفاده از آب سرد انجام دهید و سپس با دستمال خشک و یا تی محل را خشک کنید. بهتر است این کار را چندین بار تکرار کنید.

روش های از بین بردن لکه ادرار

روش اول: استفاده از آمونیاک

برای از بین بردن لک و بوی ادرار با استفاده از آمونیاک، یک لیوان آب را با دو قاشق غذاخوری آمونیاک مخلوط کنید. برای اثرگذاری بهتر توصیه میشود که این محلول را داخل قوطی اسپری ریخته و روی محل موردنظر اسپری کنید و با استفاده از یک فرچه محل را تمیز کنید.

از بین بردن لکه ادرار از روی فرش

روش دوم: استفاده از محلول آب اکسیژنه، مایع ظرفشویی و جوش شیرین

دو تا سه قطره مایع ظرفشویی، سه قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک استکان آب اکسیژنه را با هم مخلوط کنید. محلول را بر روی محل ادرار اسپری کنید و پس از 10 تا 20 دقیقه با استفاده از فرچه یا اسفنج محل را بسابید.

از بین بردن لکه ادرار از روی فرش

روش سوم: استفاده از ضد لک حیوانات

میتوانید با مراجعه به مغازه های لوازم حیوانات این اسپری ها را تهیه کنید. این اسپری ها علاوه بر لکه بری خوب، بوی ادرار را هم از بین میبرند. علاوه بر این باعث جلوگیری از ادرار مجدد حیوانات در محل اسپری شده میشوند.

از بین بردن لکه ادرار از روی فرش

روش های از بین بردن بوی ادرار

روش اول: استفاده از جوش شیرین یا آرد ذرت

جوش شیرین و آرد ذرت بوگیر های طبیعی هستند که برای ازبین بردن بوی ادرار میتوانید به دو صورت از آن ها استفاده کنید:

 • مقدار زیادی جوش شیرین یا آرد ذرت را روی محل مورد نظر ریخته به صورتی که لایه ای ضخیم از مواد ایجاد شود. پس از 24 ساعت مواد را با استفاده از جارو برقی جارو کنید.
 • اگر بوی ادرار شدید و زیاد است، جوش شیرین یا آرد ذرت را با مقداری آب مخلوط کنید تا مواد به صورت خمیری شکل درآید؛ سپس ماده آماده شده را روی محل موردنظر بگذارید. سپس با فرچه مقداری روی محل مورد نظر را بسابید و به مدت 24 ساعت بگذارید ماده روی محل مورد نظر بماند و در آخر با استفاده از جاروبرقی محل را تمیز کنید.

از بین بردن لکه ادرار از روی فرش

روش دوم: استفاده از سرکه

مقداری از سرکه سفید را داخل قوطی اسپری بریزید و روی محل اسپری کنید سپس با فرچه یا پارچه مقداری محل را بسابید.

!توجه!

هرگز قبل از لکه برداری از سرکه استفاده نکنید زیرا باعث بدتر شدن لکه خواهد شد. استفاده از لکه فقط برای از بین بردن بو میباشد.

از بین بردن لکه ادرار از روی فرش

بعد از برطرف شدن لک و بوی ادرار با استفاده از شامپو فرش محل را تمیز کرده و سپس خشک کنید.

از بین بردن لکه ادرار از روی فرش

نکات نهایی

 • نور آفتاب میتواند به راحتی بوی بد را از فرش جدا کند. البته به این مورد هم توجه کنید که اگر فرش قیمتی و گرانی دارید امکان اینکه آفتاب مقداری رنگ فرش را کم کند هم هست.
 • اگر گربه در خانه نگهداری میکنید از آمونیاک و سرکه استفاده نکنید به این دلیل که امکان دارد گربه باز هم در این محل ادرار کند.
 • محلول آب و سرکه هم به از بین رفتن بوی ادرار کمک میکند.
 • روش های گفته شده روی تشک تست نشده اند.
 • در آخر اگر فکر میکنید این روش ها ممکن است به فرش شما آسیب وارد کند و یا فرش قیمتی و گرانی دارید میتوانید این موارد را به عهده قالیشویی متخصص و مجاز واگذار کنید.

قالیشویی پایتخت با نیم قرن تجربه در کنار شما خواهد بود.

قالیشویی پایتخت

  پاسخ دهید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*